Štúdia: Tepelné čerpadlá sú v zime efektívnejšie než vykurovanie fosílnymi palivami

21.9.2023 15:35

Tepelné čerpadlá sú podľa oxfordskej štúdie v studenom počasí dvakrát efektívnejšie ako systémy na fosílne palivá. Závery nedávno zverejnili v odbornom časopise Joule. Autori skúmali dáta zo siedmich výskumov uskutočnených v Európe, severnej Amerike a Ázii.

Pri teplote pod nulou boli tepelné čerpadlá dva až trikrát účinnejšie ako vykurovacie systémy na ropu a plyn. Lepšie výsledky vykázali dokonca aj pri teplotách blízko - 30 °C

Popularita tepelných čerpadiel naprieč Európou stúpa, platí to napríklad pre Francúzsko, severské krajiny aj strednú Európu. Záujem v ostatnom čase zvýšila aj invázia na Ukrajinu a obavy o bezpečnosť dodávok fosílnych palív z Ruska. Na Slovensku sa vďaka projektu Zelená domácnostiam podporila inštalácia už takmer 15 tisíc čerpadiel.

Britská štúdia reaguje aj na malý záujem o tieto zariadenia v Spojenom kráľovstve a neznalosť výhod tepelných čerpadiel. Britský The Guardian a organizácia DeSmog nedávno upozornili na snahu lobbingovej asociácie združujúcej výrobcov kotlov a ďalšie plynárenské firmy odsunúť nové stimuly na urýchlenie zavádzania tepelných čerpadiel v domácnostiach.