SR plánuje nový jadrový blok. Rusi ho nepostavia

13.5.2024 12:54

Vláda chce tento týždeň prijať politické rozhodnutie o výstavbe nového jadrového bloku na Slovensku. Elektráreň s plánovaným inštalovaným výkonom 1200 MW sa bude nachádzať v Jaslovských Bohuniciach. Nová atómka má byť pod vlastníckou kontrolou štátu.

Zdroj: Freepik

Slovensko by mohlo posilniť svoje postavenie v oblasti jadrovej energetiky. O výstavbe elektrárne s inštalovaným výkonom zhruba 1200 MW, ktorá sa bude nachádzať v Jaslovských Bohuniciach, by mal už v stredu (15. mája 2024) prijať vládny kabinet politické rozhodnutie na výjazdovom rokovaní. Vyhlásil to premiér Robert Fico na brífingu po návšteve MH SR.

Pripravovaný projekt má podľa Fica reagovať na energetické potreby doby. „Chceme využiť existujúcu infraštruktúru atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, pretože to výrazne skracuje povoľovacie konania a výrazne to umožňuje pristúpiť k rozhodnutiam, ktoré by možno trvali dlhé roky," vysvetlil premiér. Ako ďalej doplnil, potrebu výstavby nového energetického predurčujú prognózy, na základe ktorých by mohla spotreba elektriny na Slovensku v nasledujúcich dvoch dekádach vzrásť až o 80 %.

Nová atómka bude pod vlastníckou kontrolou štátu

Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková potvrdila, že vláda v tejto súvislosti plánuje vyhlásiť medzinárodný tender na dodávateľa technológie. Po vyhodnotení súťaže by sa podľa Sakovej mohlo začať so samotnou výstavbou ešte v rámci tohto funkčného obdobia. „Z politického hľadiska si nevieme predstaviť, že by tá technológia prišla z Ruskej federácie,“ poznamenala s tým, že okruh možných dodávateľov zahŕňa spoločnosti z Francúzska, USA alebo juhokórejské firmy. „Táto vec je otvorená, budeme vyhodnocovať jednak inštalovaný výkon, cenu, kvalitu a bezpečnosť nového jadrového bloku,“ spresnila Denisa Saková.