13.11.2024 11:43
SPP uzavrel krátkodobý, pilotný kontrakt na dodávku zemného plynu od azerbajdžanskej spoločnosti SOCAR. Po úspešnom vyhodnotení spolupráce spoločnosť zváži uzavretie zmluvy o dodávke plynu aj na dlhšie obdobie. Zdroj: EPHNajväčší dodávateľ energií na Slovensku, štátny Slovenský plynárenský priemysel, informoval, že v súčasnosti má uzavreté štandardné diverzifikačné obchodné zmluvy na nákup plynu z iného ako ruského zdroja so spoločnosťami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE. Tieto zmluvy sú flexibilné tak z pohľadu objemu, ako aj z pohľadu času. Vďaka nim má spoločnosť k dispozícii až 150 percent objemu spotreby svojich zákazníkov. Rezervu vie v prípade potreby rozšíriť až na 100 % a teda pokrývať kompletnú dodávku plynu pre svojich zákazníkov výhradne z týchto diverzifikačných zmlúv.
„SPP dlhodobo podporuje pokračovanie prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pretože ide o cenovo najvýhodnejšie riešenie pre našich zákazníkov. Avšak vzhľadom na vysoké riziko zastavenia dodávok plynu východnou vetvou prijímame opatrenia tak, aby sme našim zákazníkom od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti garantovali bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Spoločnosť uviedla, že ak by prišlo k zastaveniu dodávok cez ukrajinský plynovod, existuje možnosť prepraviť zemný plyn cez každú z okolitých krajín. Preferovanou alternatívnou prepravnou trasou pre SPP počas zimnej sezóny je plynovod z Nemecka cez Českú republiku, v ktorom má zakúpenú dostatočnú prepravnú kapacitu. V prípade definitívneho výpadku dodávok cez Ukrajinu sa javí ako dôležitá aj južná prepravná trasa prostredníctvom plynovodu Turk Stream cez Turecko a ďalej cez Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Tou by sa na Slovensko mohla dostávať časť objemov ruského alebo azerbajdžanského plynu.
„Objem plynu v podzemných zásobníkoch na Slovensku, ktorý máme v súčasnosti k dispozícii, sme oproti minulému roku zvýšili o približne 20 %. Navyše, počas tejto zimy sme v SPP prijali rozhodnutie, že naša kapacita v zásobníkoch bude naplnená na 100 % nielen na začiatku vykurovacej sezóny, ale aj na začiatku roku, teda v januári 2025,“ doplnil Vojtech Ferencz.
Firma zároveň zdôraznila, že diverzifikácia má svoju cenu a akákoľvek iná alternatíva bude výrazne drahšia. Ak by spoločnosť prišla o ruské dodávky a celý potrebný objem by nakúpila z iného zdroja a fyzicky prepravila na Slovensko, stálo by ju to najmenej o 140 miliónov eur navyše. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré do budúceho roku zrejme porastú, pričom ešte nie je známa ich finálna výška. Zároveň, prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať zákonite za následok aj nárast cien na veľkoobchodných trhoch. Okrem toho, v prípade studenej zimy, môže táto situácia spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe.