SPP CNG prináša možnosť tankovať plyn už aj v Trenčíne

14.9.2023 09:55

Pre motoristov jazdiacich na stlačený zemný plyn otvorila spoločnosť SPP CNG ďalšiu vysokotlakovú plniacu stanicu v Trenčíne, ktorú bude využívať aj prevádzkovateľ tamojšej MHD. Štátna firma zároveň pokračuje v projekte fueLCNG

Zdroj: SPP, a.s.

V Trenčíne, na Zlatovskej ceste, pribudla motoristom ďalšia možnosť natankovať stlačený zemný plyn CNG. Vysokokapacitnú plniacu stanicu bude využívať aj flotila 43 CNG autobusov prevádzkovateľa MHD v meste Trenčín spoločnosti TD Transport. Dodávateľom stlačeného zemného plynu na tejto čerpacej stanici je spoločnosť SPP CNG, stopercentná dcéra štátnej spoločnosti SPP.

„Alternatívne palivo CNG sme priniesli do posledného krajského mesta, v ktorom chýbalo. Trenčín je nepochybne významným slovenským dopravným uzlom a nová plniaca stanica CNG je preto dôležitým prínosom nielen pre všetkých obyvateľov mesta, ale aj obyvateľov širokého okolia. Navyše využívaním autobusov jazdiacich na CNG v mestskej doprave vznikne výrazne menej škodlivých emisií a menej hluku v porovnaní s využívaním naftových autobusov. V tomto roku otvárame už tretiu novú plniacu stanicu, ktorá ponúka palivo CNG,“ uviedol člen predstavenstva SPP Peter Kučera.

„Otvorením novej, vysokokapacitnej plniacej stanice v Trenčíne sa sieť verejných plniacich staníc CNG na Slovensku rozšírila na 25. Stanica je samoobslužná, prístupná nepretržite a je na nej možné platiť či už kartou od SPP CNG, alebo bežnou platobnou kartou,“ doplnil konateľ SPP CNG Peter Mozolák.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

SPP zároveň pokračuje v projekte fueLCNG, ktorého cieľom je vytvorenie pilotnej siete troch čerpacích staníc LNG rozmiestnených pri hlavných koridoroch TEN-T siete v rámci Slovenskej republiky. Projekt fueLCNG podporila Európska komisia a je spolufinancovaný z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).

Historicky prvú čerpaciu stanicu otvoril SPP v januári v Trnave, motoristi môžu vďaka jej polohe využiť priame napojenie na rýchlostnú cestu R1 a diaľnicu D1. Na otvorení sa zúčastnil aj vtedajší minister hospodárstva Karel Hirman a generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla. Reportáž z podujatia, ktorého sme sa zúčastnili, si môžete prečítať na tomto odkaze. Odvtedy SPP sprevádzkovala aj LNG plničku v Prešove. V procese výstavby je stanica na hraničnom odpočívadle D2 Brodské.