Spoločnosti Gotion High-Tech a InoBat plánujú spoločný podnik

18.9.2023 10:39

Spoločnosti Gotion High-Tech a InoBat plánujú do roku 2026 vybudovať gigafabriku na výrobu batérií pre elektromobily s kapacitou 20 GWh.

Zdroj: InoBat

Technologické spoločnosti InoBat a s Gotion High-Tech minulý týždeň (13. september 2023) v Berlíne podpísali predbežnú dohodu o spoločnom podniku na výstavbu gigafabriky na výrobu batérií. Očakáva sa, že budúca gigafabrika v prvom vývojovom štádiu dosiahne kapacitu 20 GWh, informovali firmy v tlačovej správe. O lokalitu nového podniku v rámci Európy ešte nebolo rozhodnuté. 

Výstavba továrne by sa mala začať v roku 2024. Gigafabrika by mala stáť na ploche viac ako 100 hektárov a vytvoriť tisíce pracovných miest, pričom s plným spustením sa počíta v roku 2026. V súčasnosti partneri zvažujú finálne rozhodnutie, pričom v hre je viacero možností v regióne vrátane Slovenska. 

Európa má veľký potenciál, strategickú polohu a dlhú tradíciu v automotive priemysle, na čo sa nám v InoBat podarilo nadviazať. InoBat dokázal, že za pomerne krátky čas vie vybrať vhodnú lokalitu, úspešne zvládnuť povoľovací proces a dokončiť výstavbu tak extrémne zložitej technológie ako je továreň na batérie. Naše R&D centrum a pilotná linka vo Voderadoch napredujú a technológia v ňom už funguje," uviedol CEO InoBat Marián Boček. 

Gigafabriku s kapacitou 20GWh bude možné postupne navýšiť. že počiatočný plán stavať gigafabriku s kapacitou 20GWh bude možné postupne navýšiť. „Sme radi, že máme silného a skúseného partnera v spoločnosti Gotion High-Tech. Slovensko tak má možnosť bojovať o umiestnenie továrne a tak byť konkurencieschopné v oblasti elektromobility," doplnil Boček. 

Gotion High-Tech už pritom pred 2 týždňami oznámil akvizíciu 25 % strategického podielu v InoBat ASs Volkswagen (VW) exkluzívnu zmluvu na dodávky batérii do elektromobilov mimo Číny. VW zároveň vlastní 24,77 % podiel v Gotion High-Tech a je najväčším akcionárom spoločnosti.