15.1.2025 13:06
Spoločnosť newcleo podpísala rámcové dohody so slovenskými firmami JAVYS a VUJE, ktoré sa týkajú rozvoja pokročilej technológie rýchleho reaktora chladeného olovom (LFR) na Slovensku.Zdroj: newcleo
Spoločnosť newcleo oznámila podpis dvoch rámcových dohôd so slovenskými spoločnosťami JAVYS a VUJE, ktoré znamenajú podporu pre model využívajúci vyhoreté jadrové palivo ako zdroj energie a vývoj pokročilej technológie rýchlych modulárnych reaktorov chladených olovom (LFR).
K podpisu oboch strategických dokumentov došlo počas oficiálnej návštevy prezidenta SR Petra Pellegriniho a ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej v Taliansku.
Prvá dohoda s Jadrovou vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) ustanovuje rámcové podmienky pre vznik budúceho spoločného podniku "Centrum pre rozvoj využitia vyhoretého jadrového paliva," ktorého úlohou bude:
- realizácia štúdie uskutočniteľnosti pre vývoj a budúcu výstavbu jadrového zdroja na báze pokročilého modulárneho reaktora (AMR) so štyrmi reaktormi LFR-AS-200 v lokalite V1 Jaslovské Bohunice;
- s podporou francúzskej vlády zabezpečiť trasu dodávok vyhoretého jadrového paliva vyprodukovaného na Slovensku, ktorej konečným cieľom je jeho prepracovanie a využitie ako energetického zdroja a umožniť jeho dlhodobú multirecykláciu v rámci uzavretého palivového cyklu.
Spoločný podnik, v ktorom bude spoločnosť JAVYS vlastniť 51 % a newcleo 49 %, sa zameria na vývoj komplexného riešenia pre opätovné využitie vyhoretého jadrového paliva prostredníctvom pokročilej technológie rýchleho reaktora chladeného olovom (LFR) od spoločnosti newcleo. Tento prístup má za cieľ, s využitím kapacít v plánovanom spracovateľskom závode newcleo vo Francúzsku, premeniť vyhoreté jadrové palivo vyprodukované na Slovensku na udržateľný zdroj energie, a zároveň výrazne znížiť objem jadrového odpadu vyžadujúceho konečné uloženie v hlbinnom geologickom úložisku.
„Sme presvedčení, že využitie vyhoretého jadrového paliva v pokročilých reaktoroch, akými sú LFR od spoločnosti newcleo, ponúka oveľa udržateľnejšie a zodpovednejšie riešenie než je jeho jednoduché uloženie do hlbinného geologického úložiska. Tento prístup nielenže znižuje vplyv jadrového odpadu na životné prostredie, ale zároveň poskytuje cenný zdroj energie pre budúce generácie," zdôraznil Peter Gerhart, predseda predstavenstva JAVYS.
Druhá rámcová dohoda s VUJE vytvára rámec pre technickú a komerčnú spoluprácu zameranú na rozvoj a implementáciu LFR technológie od newcleo primárne na Slovensku. „Spolupráca s VÚJE, ktorá je postavená na desaťročiach skúseností spoločnosti s výstavbou a uvádzaním jadrových elektrární do prevádzky, umožní, aby sa znalosti slovenských odborníkov dostali do popredia pri nasadzovaní jadrovej technológie novej generácie po celom svete. VUJE má naviac aj rozsiahle skúsenosti s aktivitami v oblasti technológie rýchlych reaktorov,“ uviedol Matej Korec, generálny riaditeľ firmy VUJE.
Súčasťou dohody je zapojenie VUJE do počiatočných prác na štúdii uskutočniteľnosti a tiež do následných aktivít spoločného podniku CVP. „Takáto výrazná podpora na úrovni štátu pre našu technológiu a náš cieľ uzavrieť jadrový palivový cyklus svedčí o dôležitosti úlohy, ktorú budú malé pokročilé modulárne reaktory zohrávať pri zabezpečovaní energetickej budúcnosti Európy. Zároveň ide o príklad využiteľný aj v iných európskych krajinách, ktorých jedinou alternatívou pri nakladaní s vyhoretým jadrovým palivom je jeho nákladné dlhodobé skladovanie. Opätovné využitie existujúceho vyhoretého jadrového paliva ako energetického zdroja zabezpečí Európe aj stovky rokov energetickej nezávislosti za konkurencieschopné a stabilné ceny, čo je nevyhnutný krok pre zvýšenie konkurencieschopnosti priemyslu EÚ,“ povedal Stefano Buono, zakladateľ a CEO newcleo.