SR posilní spoluprácu s Francúzskom v oblasti jadrovej energetiky

1.6.2023 09:02

Slovenské elektrárne podpísali memorandum so spoločnosťou Framatome, ktoré má prehĺbiť spoluprácu pri vývoji európskeho dizajnu jadrového paliva pre ruské reaktory typu VVER 440.

Zľava: Branislav Strýček (SE), Bernard Fontana (Framatome) a zástupca akcionára SE Michele Bologna.

Slovensko bude pri riešení diverzifikácie dodávok jadrového paliva spolupracovať s Francúzskom. Tento záväzok je jednou z hlavných oblastí memoranda, ktoré v stredu (31. mája 2023) pri príležitosti návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona podpísali Slovenské elektrárne a spoločnosť Framatome.

Spoločnosť Framatome, v spolupráci so Slovenskými elektrárňami a ďalšími európskymi prevádzkovateľmi, pracuje na vývoji  100 % európskeho dizajnu jadrového paliva pre reaktory typu VVER 440.

Pre bloky VVER, ktoré prevádzkujú Slovenské elektrárne, je aktuálne jediným dodávateľom certifikovaného paliva dcéra ruského Rosatomu, spoločnosť TVEL.

„Jadrové elektrárne na Slovensku predstavujú kľúčové piliere našej národnej energetickej bezpečnosti. Zaistiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva pre stabilnú prevádzku elektrární Bohunice a Mochovce považujem za jednu z našich hlavných úloh. Som veľmi rád, že sme sa pri tomto projekte s Framatome spojili v spolupráci s ďalšími európskymi prevádzkovateľmi reaktorov VVER 440,“ uviedol Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární. 

Spolupráca so Slovenskými elektrárňami nie je pre Framatome novinkou. Francúzska firma dodala pre tretí a štvrtý blok AE Mochovce systém kontroly a riadenia. 

„Framatome sa plne angažuje v podpore jadrového priemyslu a energetickej politiky Slovenskej republiky. Táto dohoda potvrdzuje dôveru, ktorú nám náš zákazník, Slovenské elektrárne, v priebehu rokov prejavil. Je to ďalší dôkaz našej vôle pokračovať v tejto silnej spolupráci. Naši zákazníci sa spoliehajú na naše robustné a spoľahlivé odborné znalosti, skúsenosti a integrovaný dodávateľský reťazec – najmä v oblasti jadrového paliva,“ povedal Bernard Fontana, generálny riaditeľ spoločnosti Framatome.