20.2.2025 16:47
Slovenské elektrárne v roku 2024 vyrobili 20 787 GWh elektriny, čo je v medziročnom porovnaní o 4 % menej. Čistá dodávka do siete po odrátaní vlastnej spotreby vlani dosiahla 18 703 GWh. Produkciu z jadrových zdrojov ovplyvnili odstávky.Zdroj: Slovenské elektárne, a.s.
Najväčší výrobca elektriny na Slovensku v minulom roku vyrábal elektrinu z piatich jadrových blokov. Tri bloky v Mochovciach a dva v Jaslovských Bohuniciach bez započítania vlastnej spotreby vlani dodali do siete 16 891 GWh. Výrobu elektriny z jadra v roku 2024 však ovplyvnili plánované odstávky.
„Keďže sme sa pred dvoma rokmi pasovali s dôsledkami energetickej krízy, hľadali sme výrobné rezervy pre zabezpečenie dodávok pre domácnosti. Práce z rozšírenej generálnej odstávky 3. bohunického bloku z roka 2023 sme preto preplánovali na rok 2024. Vlani mali teda oba bohunické bloky dlhú, viac než 40-dňovú odstávku,“ vysvetlil Ján Mazánik, manažér obchodu s regulačnými službami a optimalizácie nasadzovania zdrojov. Na mochovskom 3. bloku bola plánovaná odstávka tiež predĺžená, až dvojmesačná. „Nový blok potreboval dôkladnú preventívku,“ dodal Ján Mazánik.
Z odstávok by sa malo ťažiť v tomto roku. „Naše generálne odstávky na jadre boli dlhšie, ale zaviedli sme opatrenia, aby sme zlepšili plánovanie aj pripravenosť. Vzhľadom na skúsenosti a ponaučenia z vlaňajška očakávame zlepšenie celkovej výroby z jadra,“ uviedol Richard Davis, riaditeľ úseku jadrových elektrární.
Rekordný prvý kvartál 2024 na vode
Vodné elektrárne z portfólia spoločnosti vlani dodali do siete 1 658 GWh elektriny. Dopomohli k tomu výdatnejšie zrážky v januári a februári 2024. Úvod roka znamenal pre spoločnosť historicky najvyššiu výrobu elektriny z vody a z pohľadu celého roka sa rekordne využívali aj prečerpávacie elektrárne Čierny Váh, Liptovská Mara, Ružín a Dobšiná.
V druhej polovici roka bolo počasie premenlivejšie a zrážky slabšie, v dôsledku čoho došlo aj zníženiu produkcie . „Naše zdroje sme špičkovali a zároveň sme pre nepriaznivé ceny a znižovanie hladín na Orave a Liptovskej Mare museli odstaviť kaskády,“ uviedol Milan Ilčík, riaditeľ vodných elektrární. „Dobrou koordináciou a vďaka odbornosti a profesionalite našich zamestnancov sa nám podarilo skrátiť odstávky. Napríklad na PVE Čierny Váh sme odstávky skrátili o 7 dní a na PVE Ružín I. sme ukončili demontáž stroja TG1 o dva dni skôr,“ dodal.
Prečerpávacie elektrárne fungujú na princípe akumulátora energie, takže počas období s nízkymi cenami elektriny, spravidla v noci, akumulujú energiu do hornej nádrže. Počas špičky, keď je elektrina najdrahšia, využijú túto vodu na výrobu elektriny. Situácia sa však v posledných rokoch zmenila.
Vlani sme veľa prečerpávali aj okolo poludnia. Celková spotreba na prečerpanie dosiahla 660 GWh, pričom sme vyrobili 498 GWh. „Vznikla špecifická situácia, keď najmä fotovoltika v západnej Európe tlačila ceny nadol, čo nám dalo ideálne podmienky pre akumuláciu energie počas poludňajších hodín, keď ceny elektriny klesali k nule alebo dokonca do záporných hodnôt,“ ozrejmil Mazánik.
„Na situáciu sme museli reagovať správnym nasadením prečerpávacích elektrární. V minulosti bola čerpadlová prevádzka najmä v nočných hodinách, lenže znížením cien elektriny počas dňa sa postupne menil aj charakter turbínovej a čerpadlovej prevádzky. Práce, ktoré sa v minulosti bežne vykonávali počas dňa, sa presúvali na popoludnia či víkendy,“ uviedol Milan Ilčík.
Druhý kvartál bol na vode obdobím stability. „V lete sme prečerpávačky využívali úplne na hranici technických možností, čiže všetky turbíny, čerpadlá, celú disponibilnú energiu jednotlivých nádrží,“ povedal Ján Mazánik. Lenže, v druhej polovici roka 2024 prišlo sucho a ovplyvnilo aj výrobu. Celkovo sa z vody vyrobilo v hrubom 1 832 GWh elektriny, čo čiastočne pomohlo kompenzovať nižšie dodávky z jadra.
Prvé tri mesiace roka 2024 ešte boli v prevádzke Elektrárne Vojany. Počas tohto obdobia bolo potrebné spáliť všetky zásoby uhlia, aby napokon do siete dodali 156 GWh. So spaľovaním uhlia sa skončilo aj spaľovanie biomasy. Vďaka tomu sa priame emisie CO2 znížili na nulu.
Zmeny na trhu a výhľad do budúcna
Rok 2024 priniesol viacero zmien na trhu s elektrickou energiou. Zaviedlo sa tzv. 15-minútové obchodovanie a vnútrodenné aukcie, čo firme umožňuje flexibilnejšie a efektívnejšie využívať zdroje. Slovensko sa tiež pripojilo k medzinárodným platformám na výmenu regulačnej elektriny, MARI a PICASSO. Kvôli týmto zmenám musela spoločnosť upraviť riadiace systémy a obchodné aplikácie.
„Keď sme plánovali výrobu na tento rok, vychádzali sme hlavne z termínov a dĺžok jednotlivých odstávok a to hlavne na jadre, pretože ich dĺžka ovplyvní náš hospodársky výsledok,“ vysvetlil Ján Mazánik. V budúcnosti plánuje spoločnosť v oblasti podporných služieb rozšíriť využívanie vodných a prečerpávacích elektrární, ale aj batériových úložísk. V súčasnosti je v skúšobnej prevádzke úložisko v Dobšinej, výstavba ďalších dvoch je v pláne v lokalite Elektrárne Nováky s celkovým výkonom 36 MW.