SAV: Energetická chudoba v SR potrebuje urgentné riešenia

9.7.2024 09:01

Slovenská domácnosť musí do energií investovať pätinu svojich disponibilných príjmov. Vyplýva to z najnovšej štúdie Prognostického ústavu SAV, podľa ktorej musí štát vo vzťahu k energetickej chudobe priniesť urgentné riešenia.

Zdroj: Freepik

Energetická chudoba je charakterizovaná stavom, keď si domácnosť nemôže dovoliť udržiavať vo svojom bývaní vhodnú teplotu. Na Slovensku, ako v jednej z mála krajín EÚ, sa už aktuálne nepriaznivá situácia  zhoršuje. Domácnosti, ktoré nemajú dostatok financií na udržanie vhodnej teploty v interiéri, používajú na vykurovanie aj nevhodné materiály ako odpad, čím spôsobujú emisie škodlivých látok do ovzdušia. Ukázala to štúdia Energetická chudoba 2024, ktorú vypracovala Slovenská akadémia vied (SAV).

 „Na Slovensku si každá štvrtá domácnosť pod hranicou chudoby nemôže udržať vo svojom obydlí dostatočné teplo. V susedných krajinách je tento podiel výrazne nižší – v Poľsku a Maďarsku 10 % domácností, v Česku 7 % a v Rakúsku 5 % domácností, ktoré sú pod hranicou chudoby, má problém s vhodnou teplotou vo svojom obydlí,“ povedala Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu CSPV SAV.

Najčastejšie je energetická chudoba spojená s nedostatkom finančných prostriedkov na úhradu výdavkov za energie alebo keď príjmy domácnosti nedostatočne kryjú jej výdavky na energie, čo znamená, že po úhrade nákladov za energie domácnosti zostane nedostatočné množstvo financií na pokrytie základných životných potrieb. V rámci Európy patrí SR medzi krajiny s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilným príjmom.

„Energeticky zraniteľná domácnosť so sklonom k energetickej chudobe je tá, ktorej celkový čistý ročný príjem, prepočítaný na počet členov domácnosti, je menší ako národný medián (8818 eur za rok 2022 podľa oficiálnych údajov ŠÚ SR). Domácnosti, ktorá je v energetickej chudobe, zostane po zaplatení výdavkov na potraviny, bývanie, zdravie a dopravu mesačne priemerne 450 eur,“ uviedla Dokupilová.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Najnovšie dáta hovoria, že slovenská domácnosť dá priemerne 10,3 % svojho príjmu na energie. V prípade, že sa zohľadňuje aj počet členov domácnosti, podiel sa zvýši na 19 %, čo znamená, že domácnosť musí do energií investovať pätinu svojich disponibilných príjmov. Mnohé domácnosti preto začínajú šetriť, čo je v mnohých prípadoch spojené s vykurovaním menej ekologickými nosičmi energie.

„Je nevyhnutné určiť vhodné opatrenia na pomoc energeticky chudobným domácnostiam, aby sa mohla situácia začať zlepšovať. Súčasne je potrebné rozšíriť pomoc aj pre domácnosti, ktoré ešte nemajú výrazný problém, ale napríklad v prípade straty zamestnania by sa už ocitli vo vážnych problémoch. Predplatená elektrina môže byť tiež, v niektorých špecifických prípadoch, veľmi dobrým nástrojom na riešenie energetickej chudoby, a to najmä v domácnostiach, kde je dôvodom energetickej chudoby finančná negramotnosť,“ uzavrela Dušana Dokupilová.

Stiahnite si štúdiu SAV: Energetická chudoba 2024