4.5.2022 14:20

Asociácia SAPI sa ohradila voči pozastaveniu dotačného programu Zelená domácnostiam. Krok SIEA označili fotovoltici za nesystémový zásah do zavedenej schémy podpory, ktorý narúša očakávania trhu a poškodzuje inštalatérov. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka podporí SIEA prednostne tepelné čerpadlá.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v pondelok (2. mája 2022) pozastavila podávanie žiadostí v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) a ďalší zástupcovia sektora prijali tento krok so znepokojením. Zmena podľa nich nastala bez predchádzajúcej analýzy, pričom úplne mení charakter programu, ktorý mal technologicky neutrálne podporovať všetky druhy OZE.

Po novom by sa podpora v projekte Zelená domácnostiam mala obmedziť iba na tepelné čerpadlá. Minister hospodárstva Richard Sulík po dnešnom rokovaní vlády potvrdil, že rozpočet 15,85 mil. eur sa použije výhradne na tento druh OZE, hoci pôvodne mali byť podporené aj fotovoltické panely, kotly na biomasu a solárne kolektory. 

S takouto argumentáciou nesúhlasí riaditeľ SAPI.Každá domácnosť má predsa iné predpoklady, ktoré vyplývajú z okolitého prostredia a nie z politického rozhodnutia. Výhradnou podporou tepelných čerpadiel možno vytvoríme drobnú náplasť na súčasnú plynovú krízu, no hrozí, že mnohé domácnosti investujú do riešenia, ktoré pre ich potreby nie je optimálne,“ uviedol Ján Karaba, ktorý dnes usporiadal brífing pred sídlom SIEA v Bratislave. 

Okrem SAPI sa proti rozhodnutiu SIEA ohradili aj ďalšie asociácie a združenia zo sektoru OZE. Tepelné čerpadlá sú výborné riešenie pre vykurovanie domácností a ohrev TÚV. Nie sú však zďaleka jediným riešením a nemusia byť vhodné pre každú domácnosť. Takéto obmedzenie možností voľby obnoviteľného zdroja ide proti tomu, čo chce štát programom Zelená domácnostiam dosiahnuť. Taktiež je možné, že takýto princíp preferencie jedného konkrétneho obnoviteľného zdroja je v konflikte s platnými pravidlami EÚ, ktorá spolufinancuje tento program,zdôraznil podpredseda Československej spoločnosti pre slnečnú energiu Alfréd Gottas.

Proti úprave programu protestujú aj inštalatéri

Mnohí z inštalatérskych spoločností si nakúpili materiály v časovom predstihu. Zhotoviteľ má po schválení dotácie tri mesiace na inštaláciu systému a podanie žiadosti o jej vyplatenie. Viaceré komponenty majú dobu dodania aj 5 – 6 týždňov, čo núti zhotoviteľov nakupovať materiál do zásoby, aby stanovené termíny postíhali," uviedol Tomáš Buzaši zo súkromnej inštalatérskej firmy. V materiáloch máme uložené nemalé peniaze a takéto obrovské zníženie záujmu o nové inštalácie by mnohých z nás znamenalo až existenčné problémy.“