10.7.2025 15:26
Mimovládne organizácie a SAPI žiadajú príslušných ministrov spraviť bezodkladné kroky pre rozvoj OZE, obzvlášť veternej energetiky. Upozorňujú, že prebiehajúce kroky sú pomalé, transpozícia legislatívy EÚ aj reformy Plánu obnovy meškajú.Organizácie Via Iuris, Klimatická koalícia, Greenpeace a Slovenská asociácia udržateľnej energetiky zaslali otvorený list ministerke hospodárstva, ministrovi životného prostredia, podpredsedovi vlády pre plán obnovy a šéfovi Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku. Varovali, že nedostatočnou realizáciou reforiem z Plánu obnovy a odolnosti, ktoré Európska komisia hodnotí v týchto týždňoch, môže Slovensko prísť o stovky miliónov eur a ohrozené sú aj celé 2,4 miliardy eur, teda zvyšná suma, ktorá má byť Slovensku vyplatená.
Minulý týždeň sme v našom článku upozornili na oneskorenie pri implementácii reformy financovanej z Plánu obnovy, ktorá je zameraná na rozvoj veternej energetiky a pilotných akceleračných zón pre vietor.
„Netreba vymýšľať koleso, rámec nastavuje európska legislatíva a viaceré EÚ krajiny, vrátane našich bezprostredných susedov, nám poslúžia ako inšpirácia,” uviedla koordinátorka Klimatickej koalície Dana Mareková.
Organizácie zdôraznili význam vyvážených informácií pre verejnosť a včasné zapojenie ľudí do rozhodovania. Na Slovensku zažívame presný opak, čo sa prejavuje rastúcim vplyvom hoaxov a dezinformácií, ktoré šikovne cielia na samosprávy a ľudí, ktorých sa OZE projekty priamo týkajú, uviedla Klimatická koalícia.
Na odvrátenie rizík, je podľa signatárov listu zo strany vlády a príslušných ministerstiev potrebné spraviť bezodkladné kroky k rozvoju OZE nastavením systému, ktorý bude prospešný pre ľudí, samosprávy, energetické spoločenstvá, podnikateľské aj životné prostredie na Slovensku.
V liste vymenovali konkrétne opatrenia, ktoré je potrebné realizovať. Uviedli, že aktuálne prebiehajúce procesy „sa síce v nejakej miere dejú, ale kroky sú pomalé, transpozícia legislatívy EÚ aj reformy Plánu obnovy a odolnosti meškajú“.
Obzvlášť upozornili na to, že ak má „umiestňovanie a povoľovanie prevádzok OZE, osobitne veternej energie, prebehnúť úspešne, je absolútne kľúčové, aby štát čím skôr uskutočnil, resp. dokončil uvedené procesy ako komplexný systém“.
V opačnom prípade je ohrozené vyplatenie prostriedkov z Plánu obnovy, hrozia žaloby s ďalšími finančnými konzekvenciami a odpor verejnosti voči plánovaným OZE, osobitne veterným projektom, môže zosilnieť.