MŽP: Nová PVE Málinec má byť strategickou investíciou

6.2.2025 14:59

MŽP chce pre výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec štatút strategickej investície. Verejnosť sa môže vyjadriť do pondelka 10. 2. 2025. Vodohospodárska výstavba odhadla kapitálové náklady na takmer 2,4 miliardy eur bez DPH.

Zdroj: EPH
Cieľom investičného projektu „PVE Málinec” je podľa ministerstva životného prostredia, ktoré návrh 4. 2. predložilo do pripomienkového konania, vytvorenie sekundárneho hydroenergetického potenciálu existujúcej vodárenskej nádrže Málinec, a to aplikáciou technickej inovácie a modernizácie tejto nádrže prepojením s novou hornou nádržou pri Detvianskej Hute.

Celková hodnota predpokladaných kapitálových nákladov strategickej hodnoty investície je 2,386 mld. EUR bez DPH. Nové zariadenia elektrárne sa majú vybudovať v katastroch obcí Málinec, Látky a Cinobaňa. Celková plocha územia, ktorú má projekt zabrať, je takmer 833 hektárov. Náklady na investičný projekt majú byť hradené z vlastných zdrojov štátneho podniku Vodohospodárska výstavba a v prípade potreby prostredníctvom externého financovania.

Pre vyvedenie výkonu nového energetického diela sa má vybudovať vysokonapäťové elektrické vedenie a rozvodňa v smere na Rimavskú Sobotu alebo na trase Horná Ždaňa, resp. Medzibrod. „Súčasťou investičného projektu sú aj priame vyvolané investície na preložkách infraštruktúry, ako aj na novo budovaných obslužných alebo prieskumných stavbách, píše sa v zverejnenom materiáli.

MŽP uvádza, že investičný projekt je v súlade so strategickým dokumentom s názvom „Energetická politika Slovenskej republiky“. Ten bol pritom nahradený Integrovaným národným energetickým a klimatickým plánom (INEKP) na roku 2021 – 2030, v ktorom sa PVE Málinec nespomína. V návrhu aktualizácie INEKP sa naopak uvádza: „S výhľadom za rok 2030 je možné konštatovať, že výstavba ďalších vodných elektrární bude výrazne obmedzená, a to tak z dôvodu maximálneho využitia efektívneho potenciálu vodných tokov, ako aj z pohľadu vplyvov týchto vodných diel na životné prostredie. Ďalšie navyšovanie inštalovaného výkonu a výroby z VE bude prebiehať prevažne formou ich rekonštrukcie alebo modernizácie.“

Súčasťou investičného projektu sú aj priame vyvolané investície na preložkách infraštruktúry, ako aj na novo budovaných obslužných alebo prieskumných stavbách, píše sa v materiáli envirorezortu. Ani desaťročný plán rozvoja prenosovej sústavy na roky 2024 – 2033 spoločnosti SEPS nepočíta s výstavbou novej prečerpávačky, len s modernizáciou prietočných a prečerpávacích hydroelektrární.

Návrh na určenie strategickej investície musí schváliť vláda. Následne by projekt smeroval do procesu povoľovania vrátane posúdenia vplyvov na životné prostredie.