14.4.2025 09:00
Spotreba elektriny dátovými centrami v Európe vzrastie do roku 2030 o 66 % na 113 TWh v dôsledku expanzie umelej inteligencie (AI), konštatuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA).Zdroj: Freepik
Podľa základného scenára Medzinárodná energetická agentúra (IEA) by mohla inštalovaná kapacita dátových centier v Európe do roku 2030 vzrásť o 11 GW, čím by celková kapacita dosiahla 27 GW.
V celosvetovom meradle by dopyt po elektrine v dátových centrách mal viac než zdvojnásobiť a do roku 2030 dosiahnuť približne 946 TWh, čo je zhruba ekvivalent ročnej spotreby elektriny v Japonsku.
Lídrom v predpokladanom náraste budú USA - spotreba sa do roku 2030 viac než zdvojnásobí na úroveň 426 TWh. V prípade Číny sa do roku 2030 očakáva strojnásobenie rastu na úroveň 277 TWh. „Umelá inteligencia je dnes jednou z najväčších tém v energetike – no až doteraz chýbali tvorcom politík aj trhom nástroje na plné pochopenie jej rozsiahlych dopadov,“ povedal výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.
Rýchly nárast investícií do dátových centier však podľa IEA „vyvoláva obavy o schopnosť sústav pokryť rastúci dopyt včas, bezpečne a udržateľne“, a to v čase prudkého rastu spotreby energie v iných oblastiach, ktorý podčiarkuje aj meškajúci a časovo náročný proces ich pripájania do siete.
Írsko pozastavilo vydávanie nových povolení na pripojenie dátových centier do roku 2030, zatiaľ čo projekty v Nemecku musia na pripojenie do siete čakať 7 rokov. Projekty vo Veľkej Británii čakajú zvyčajne 5 až 7 rokov, v Španielsku trvá proces 3 až 5 rokov a v Taliansku ide o menej ako 3 roky.
V Európe budú podľa prognózy IEA väčšinu dodatočne požadovanej elektriny zabezpečovať obnoviteľné zdroje energie a jadrová energetika, pričom ich kombinovaný podiel do roku 2030 stúpne na 85 %. Minulý rok predstavovali dátové centrá približne 2 % celkovej spotreby elektriny v Európe.
Umelej inteligencii podľa správy IEA pripadá „potenciál zohrávať kľúčovú úlohu v spôsobe, akým sa energia vyrába, distribuuje a spotrebúva, najmä pri riadení zložitostí integrácie OZE do siete.
AI môže zlepšiť celkovú efektívnosť energetického systému prostredníctvom lepšieho predpovedania dopytu a ponuky elektriny a optimalizácie využívania regulovateľných elektrární. Na strane druhej, jedným z významných obmedzení spoliehania sa výlučne na AI však podľa správy je, že technológia nedokáže zabezpečiť transparentný rozhodovací proces. AI zároveň poháňa výskum budúcich energetických technológií, urýchliť by mohla výskum a komerčný potenciál technológie jadrovej fúzie.
Dôležité dokumety:
Správa IEA: Energy and AI