Diskutovali o veternej energetike pod Tatrami. Bez zástupcov ministerstiev

12.7.2023 14:11

Asociácia SAPI zorganizovala okrúhly stôl o naštartovaní rozvoja veternej energetiky na Slovensku za účasti zástupcov Európskej komisie, štátnych firiem SPP a SEPS, združenia WindEurope alebo predstaviteľov miest a obcí. Kľúčové ministerstvá sa debaty nezúčastnili.

Zdroj: Freepik

V priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku sa dnes uskutočnil okrúhly stôl so zástupcami Európskej komisie, profesijných organizácií a developerov, na tému rozvoja veternej energetiky na Slovensku. Špeciálnym hosťom diskusie bol Giles Dickson, generálny riaditeľ združenia WindEurope, ktoré má vyše 600 členov. „SR aktuálne nemá takmer žiadne veterné elektrárne, čo predstavuje obrovský problém nie len z pohľadu plnenia národných cieľov, ale aj európskych. Dnešná diskusia otvorila viacero zaujímavých tém a bodov, na ktoré by sme teraz mali proaktívne nadviazať. V spolupráci s EÚ sme vo WindEurope pripravení Slovensku pomôcť s budovaním veternej energetiky,“ uviedol Giles Dickson. 

Diskusia potvrdila záujem investor aj miest a obcí

Debatu zorganizovala Slovenská asociácia fotovotlického priemyslu a OZE (SAPI). Slovenské inštitúcie zastupovali Martin Riegel, predseda predstavenstva spoločnosti SEPS, Martin Hypký, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR a Henrich Krejčí, riaditeľ odboru Zelenej ekonomiky pôsobiaci v Národnej implementačnej a koordinačnej autorite.

Záujmy samospráv reprezentoval Peter Ludrovský z Únie miest a obcí Slovenska. Za investorov debatoval napríklad Rastislav Nemec zo spoločnosti SPP. „Účasť aj úroveň diskusie nás veľmi potešila. Sme radi za záujem štátnych inštitúcií, aj keď nás sklamala neúčasť zástupcov ministerstiev hospodárstva a životného prostredia, ktoré predstavujú kľúčové rezorty pre rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Považujeme to za istý znak toho, ako ľahkovážne dané ministerstvá problematiku vnímajú, no zároveň musím povedať, že z ministerstiev máme aj napriek neúčasti prísľub ďalšej komunikácie v oblasti rozvoja veternej energetiky na Slovensku,“ zhodnotil význam podujatia riaditeľ SAPI Ján Karaba.

V súčasnosti čaká na posúdenie vplyvov na životné prostredie celkom 16 veterných projektov. Investori v tejto súvislosti upozornili na zhoršujúce sa externé prostredie, ktoré v praxi neumožňuje výstavbu nových projektov. „Je to smutné, ale aj v prípade rozvoja veternej energetiky Slovensko zaspalo. Súčasný stav je tragický a máme čo dobiehať. Dlho sme bojovali s nezáujmom autorít, no aj dnešný okrúhly stôl dokazuje, že sa veci dali do pohybu a problémy sa začínajú riešiť. Sme preto optimisti a dúfame, že chytíme správny vietor do plachiet,“ skonštatoval Ján Lacko, člen výkonného výboru asociácie SAPI.

Návrh INEKP chce zvýšiť ambície v oblasti veternej energie

Podľa stále platného znenia Národného energetického a klimatického plánu (INEKP) by mal do roku 2030 dosiahnuť inštalovaný výkon veterných elektrární na území Slovenska úroveň 500 MW. Ministerstvo hospodárstva SR už predstavilo návrh aktualizovaného znenia INEKP na roky 2021 – 2030, ktorí je možné pripomienkovať. Podľa neho by inštalovaný výkon zariadení na výrobu elektriny z vetra mohol do roku 2030 narásť na úroveň 750 MW. 

V súčasnosti je na Slovensku v prevádzke veterný park Cerová so štyrmi elektrárňami, každá disponuje inštalovaným výkonom 660 kW. V prevádzke je od roku 2003. Druhou veternou elektrárňou je Ostrý vrch s jednou turbínou s výkonom 0,5 MW, ktorý funguje od roku 2004.