23.6.2022 08:49

Česká vláda chce získať do výhradného vlastníctva sieť kľúčových domácich elektrární. Cieľom je do 5 rokov dosiahnuť energetickú suverenitu. O pláne kabinetu, ako chce čeliť vysokým cenám enegrií a neistote dodávok z Ruska informoval český premiér Petr Fiala.

Vláda bude podľa Fialu podporovať výstavbu bezemisných zdrojov energie. Pilierom ČR bude jadrová energetika, ale masívna podpora sa ujde aj výstavbe fotovoltických elektrární. Zoznam podporovaných technológií doplnia aj tepelné čerpadlá. Vláda chce podporovať aj produkciu domáceho biooplynu, ako aj investovať do energetických úspor. „Súčasťou našej stratégie je, aby štát získal v blízkej budúcnosti pod kontrolu celú sieť domácich kľúčových elektrární, teda vlastnú výrobu elektriny,“ povedal Petr Fiala v stredu v televíznom prejave.

„Súčasťou našej stratégie je, aby štát získal v blízke budúcnosti pod kontrolu celú sieť domácich kľúčových elektrární, teda vlastnú výrobu elektriny,“ vyhlásil český premiér.

Analytici odhadujú, že do hry sa tak vracia nápad rozdelenia skupiny ČEZ na sva samostatné subjekty, ktorý by zahŕňal zoštátnenia elektrární. O takejto možnosti sa uvažovalo už pred 5 rokmi za vlády Andreja Babiša, kedy štát, ktorý vlastní 70 % akcií ČEZ, zvažoval rozdelenie holdingu na konvenčnú časť s jadrovými a fosílnymi elektrárňami a „zelený“ ČEZ, do ktorého by patrili obnoviteľné zdroj energie, ale aj sekcia obchodovania s elektrinou a distribúcia.