25.7.2024 08:39
Český distribútor plynu GasNet pripravuje projekt vodíkového mesta v ČR. V meste pri hraniciach s Nemeckom bude vo svojich plynovodoch distribuovať zmes plynu a vodíka. Cieľom je tu postupne primiešavať k zemnému plynu 10 % vodíka vyrobeného z OZE.Zdroj: Freepik
Projekt v meste Hranice v Karlovarskom kraji označuje skupina GasNet za prelomový. „V podmienkach ČR nie je dekarbonizácia bez plynu možná. V okamihu odchodu od uhlia zohrá zemný plyn kľúčovú rolu ako prechodové palivo k nízkouhlíkovým a obnoviteľným zdrojom energie. Dlhodobo preto pracujeme na tom, aby sme v budúcnosti mohli využívať našu plynárenskú infraštruktúru na distribúciu nízko- a bezemisných plynov, akými sú biometán a práve vodík,“ uviedol Martin Gebauer, CEO skupiny GasNet.
V meste prebehla kontrola všetkých odberných plynových zariadení, akými sú sú plynové kotly alebo sporáky, aby sa v spolupráci s odborníkmi overilo, plynové spotrebiče u zákazníkov sú v poriadku. Pre ich majiteľov sa v zásade nič nezmení, pretože do 20 % prímesi vodíka v zemnom plyne má zmes prakticky rovnaké vlastnosti ako čistý zemný plyn a nie je nutné spotrebiče meniť alebo upravovať.
Pripravená je aj distribučná sieť
Mesto Hranice má jednu z najmladších, a tým aj najmodernejších distribučných sústav na území Česka. Pri jej výstavbe sa už použili materiály, ktoré umožňujú distribúciu vodíka. Plynári nechali skontrolovať tiež stav spalinových ciest a komínov.
V Hraniciach sa nachádza zhruba 350 odberných miest. Nejde pritom len o domácnosti, v meste sú aj priemyselné podniky, ktoré plyn využívajú v rámci svojej výrobnej technológie. Ani na túto produkciu by plynová zmes nemala ovplyvniť. „Vodík sa bude v meste Hranice vyrábať z lokálnych OZE, ktorými sú miestne veterné elektrárne a fotovoltika situované na Farme Trojmezí. Zelený vodík bude plne obnoviteľný a bude sa vyrábať priamo v mieste spotreby. Prispejeme tým k znižovaniu emisií aj k posilneniu energetickej sebestačnosti,“ doplnil Martin Gebauer, šéf GasNet.
V súčasnosti GasNet buduje v meste Hranice ťažobný plynovod k výrobni vodíka a pripravuje miesto pre zmiešavacie zariadenie. V areáli výrobne realizuje Farma Trojmezí intenzívne stavebné práce, ktoré sú spojené s inštaláciou elektrolyzéra a zásobníkov vodíka. Spustenie projektu a uvedenie do prevádzky sa predpokladá najneskôr v prvej polovici 2025.
Aktualizáciu vodíkovej stratégie
Od roku 2024 patrí legislatívne vodík medzi plyny, ktoré je možné distribuovať verejnou plynovodnou sieťou k odberateľom. Vodík je zasadený do rovnakého právneho rámca ako zemný plyn. Legislatíva tak umožňuje distribúciu nielen zmesi zemného plynu a vodíka, ale aj distribúciu 100 % čistého vodíka.
Vláda ČR nedávno schválila aktualizáciu svojej vodíkovej stratégie. Tá predpokladá produkciu 20-tisíc ton zeleného vodíka do roku 2030 a podpora výstavby elektrolyzérov s inštalovaným výkonom 400 MW.