20.9.2024 09:35
Asociácia SAPI v spolupráci s partnermi vydala príručku pre záujemcov o založenie energetických komunít na Slovensku. Dokument sa má priebežne aktualizovať.Zdroj: Freepik
Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI) s partnermi pripravila prvý návrh Príručky pre zakladateľov energetických komunít. Asociácia zároveň vyzvala zainteresovanú verejnosť, aby jej k návrhu príručky zasielala podnety na zlepšenie a pripomienky.
Príručka podľa jej autorov poskytuje pre zakladateľov energetických komunít komplexný prehľad o tejto problematike na Slovensku, právnom rámci a praktických aspektoch procesu zakladania rôznych foriem energetických komunít. „Príručka pokrýva široké spektrum tém, od základných definícií a právneho rámca, cez štruktúru a typy energetických komunít, až po praktické aspekty, ako je založenie energetickej komunity, návrh a výstavba obnoviteľného zdroja energie a tiež financovanie a prevádzku. Z pohľadu legislatívy poskytuje príručka sumár a vysvetlenie najdôležitejších častí právnych predpisov, ktoré sa zaoberajú témou energetických komunít. To zahŕňa nielen slovenskú legislatívu, ale aj európske právne predpisy, ktoré sú pre Slovensko záväzné,“ priblížil spoluautor Boris Valach zo SAPI.
Príručka sa tiež zaoberá hlavnými prekážkami pre rozvoj energetických komunít, vrátane regulačných prekážok, technických výziev a problémov s financovaním. Súčasťou dokumentu sú práva a povinnosti členov komunít a postup, ktorý by sa mal dodržiavať pri zakladaní a riadení energetickej komunity. „Naša príručka poskytuje prvé komplexné usmernenia a praktické rady pre tých, ktorí majú záujem o zakladanie a efektívny manažment energetických komunít na Slovensku,“ doplnil riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Komunitná energetika sa u nás rozbieha pomaly
Osvedčenia pre energetické spoločenstvá a komunity vyrábajúce energiu z OZE vydáva ÚRSO. Doteraz splnili podmienky tri právnické osoby. Prvou z nich bol subjekt s príznačným názvom "Prvé Energetické Spoločenstvo na Slovensku" a nachádza sa v Prešove.
Posledným prírastkom je projekt v Modrovke v Trenčianskom kraji. Tamojšie energetické spoločenstvo funguje tak, že zelená elektrina vyrobená z fotovoltických panelov, ktoré sú umiestnené na streche materskej školy, sa spotrebúva v obecných budovách. Časť sa využíva na plnenie vodojemov alebo na verejné osvetlenie. Prípadné prebytky elektriny sa ukladajú v batériovom systéme a efektívne využívajú v inom čase. Viac sa dočítate v tomto texte.