APZD: Potrebujeme okamžitý plán pomoci pre slovenský priemysel

22.9.2022 08:28

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) vyzýva vládu, aby v čase likvidačných cien energie bezodkladne zaviedla podporné schémy pre slovenské podniky po vzore ČR a ďalších štátov EÚ.

Kým pred dvoma rokmi stála elektrina 50 eur za MWh a zemný plyn približne 20 eur za MWh, obidve komodity tento rok zdraželi 10 až 12-násobne, upozornila APZD. Prvými negatívnymi príkladmi boli podniky Slovalco a OFZ. „Samozrejme, že vysoké ceny elektrickej energie pociťujú ako prvé  vysoko energeticky náročné spoločnosti, keďže energie tvoria veľkú časť ich výrobných nákladov. Problémy ale začínajú mať už aj fabriky z chemického, sklárskeho, strojárskeho, automobilového či potravinárskeho priemyslu,“ uviedol v tlačovej správe Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.

APZD Spoliehať sa na Brusel nestačí

Asociácia vyčíta zväzu, že sa pasívne prispôsobuje riešeniam z EÚ. „Návrhy Bruselu smerujúce k významnej reforme trhu s elektrinou, podľa ktorých by plyn už nemal mať tak významný vplyv na cenu elektriny, priemyslu určite pomôžu. Konečná podoba týchto opatrení však bude vznikať ešte niekoľko týždňov. Česká republika opatrenia pre podporu priemyslu i obyvateľstva prijala, a to napriek tomu, že je predsedajúcou krajinou EÚ. To nám jasne naznačuje, že pasívne čakať na prijatie spoločného európskeho riešenia nie je racionálne. Je to hazard vedúci k zatváraniu ďalších spoločností, recesii a hromadnému prepúšťaniu,“ upozorňuje Alexej Beljajev, prezident APZD.

APZD žiada o okamžité otvorenie národných schém, ktoré by firmám kompenzovali zvýšené náklady za energie. Opatrenia by mohli byť financované z nevyčerpaných štrukturálnych fondov, z Plánu obnovy a odolnosti SR alebo z Envirofondu. Apeluje tiež na schválenie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá stanoví predvídateľné podmienky fungovania Envirofondu.