Štát sa pripravuje na spor kvôli omeškaniu Mochoviec

22. 5. 2018

Zdroj: Freepik

Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) nedávno informovala o tom, že tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce bol ku koncu marca dokončený na 97 %. Podľa oficiálne schváleného harmonogramu by sa mal do prevádzky spustiť už koncom tohto roka. Štvrtý blok, ktorý prekročil 85 % dokončenia, by mal nasledovať o rok neskôr. Tesne pred finišom ale problémov v projekte dostavby nových blokov neubúda. Skôr naopak.

Zatiaľ čo niektorí len potichu šepkajú o ďalšom meškaní projektu, ministerstvo hospodárstva (MH) ako jeden z akcionárov SE zodpovedne pristupuje k riešeniu jeho možných následkov. Zaistilo si už aj právnikov pre rokovania v súvislosti s oneskorením dostavby mochoveckých blokov 3 a 4.

Tiché náznaky sa hromadia

Proces dostavby dôsledne sleduje Úrad jadrového dozoru. Ten ešte v auguste minulého roka prerušil správne konanie týkajúce sa povolenia na uvádzanie nových blokov do prevádzky. Hoci SE odvtedy odstránili nedostatky v dokumentácii, ÚJD konanie stále neobnovil. Požaduje totiž zdokladovanie pripravenosti zariadenia na uvádzanie do prevádzky. 

Súhlasné stanovisko ministerstva životného prostredia, ktorým sa ukončil proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, bolo vydané v roku 2010. Podľa zákona malo platnosť sedem rokov od vydania. Otázkou zostáva, či ho treba predĺžiť. 

Týždenník Trend navyše v piatok upozornil na prerušenie prác zo strany hlavného zhotoviteľa stavebnej časti, firmy Strabag, z dôvodu vzniknutých dlhov za vykonané práce. Hovorca spoločnosti Slovenské elektrárne Miroslav Šarišský pre Trend uviedol, že tento spor nebude mať významný vplyv na termín dokončenia.

So skorým spustením nových blokov Mochoviec nepočíta ani prevádzkovateľ prenosovej sústavy. Referenčný scenár SEPS, s ktorým pracuje aj analýza o posúdení variantov výrobného mixu, hovorí o uvedení do prevádzky v roku 2020. V krajnom prípade dokonca uvažuje aj o nespustení nových reaktorov, z ktorých každý by mal pokryť asi 13 % spotreby elektriny na Slovensku. 

MH chráni svoje nároky

Minulý týždeň rezort uzavrel zmluvu o právnom poradenstve pri rokovaniach o podmienkach možného urovnania nárokov medzi ministerstvom hospodárstva a talianskou firmou Enel Produzione „v súvislosti s omeškaním dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. V prípade, že nedôjde k uzavretiu dohody o urovnaní, súčasťou právneho poradenstva je aj príprava podkladov pre zahájenie sporu“.

Poradcovia z firmy White & Case majú ministerstvu pripraviť najmä potrebnú dokumentáciu, ktorá sa môže riadiť slovenským alebo anglickým právom, majú pomáhať pri príprave materiálov na rokovanie vlády, zúčastňovať sa rôznych rokovaní, analyzovať a pripravovať podklady pre zahájenie sporu.

Práve Enel zostal zodpovedný za dostavbu Mochoviec aj potom, čo do SE vstúpil tretí akcionár - Energetický a průmyslový holding, ktorý má zatiaľ 33 % akcií elektrární. Ďalšiu tretinu akcií by mal EPH dostať po tom, čo SE získajú povolenie na prevádzku 3. a 4. bloku Mochoviec. Záujem o väčšinové vlastníctvo v dominantnom výrobcovi elektriny na Slovensku však avizovala aj súčasná vláda. Štát má zatiaľ 34-percentný podiel v elektrárňach. 

Pôvodne sa náklady dostavby oboch blokov tejto atómovej elektrárne odhadovali na 2,8 miliardy eur. Dokončiť sa mali už v rokoch 2012, resp. 2013. Naposledy v marci 2017 akcionári odsúhlasili navýšenie rozpočtu na 5,4 miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať