27. 4. 2023
Napriek tomu, že potenciál geotermálnej energie u nás je obrovský, Slovensko na svoju prvú geotermálnu elektráreň stále čaká. Toto by sa už onedlho mohlo zmeniť, pretože projekt košickej spoločnosti PW Energy, ktorý bol predložený ekológom ešte v júni roku 2021, nedávno prešiel úspešne procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
Lokalita projekt v katastrálnom území Ľubotice v okrese Prešov bola vytipovaná na základe geologického a neskôr seizmického prieskumu v rokoch 2018 a 2022, na ktorom pracovali domáci a zahraniční experti. Nasledovať bude fáza realizácie, v rámci ktorej je plánované vyhĺbenie prvého prieskumného vrtu, ktorým sa overí predpoklad vyhovujúcich parametrov hydrogeotermálnych podmienok v horninovom podloží zvybranej lokality. „Ide o významný míľnik v snahe využívať aj na Slovensku geotermálnu energiu na energetické účely v čo najväčšej miere. Geotermálna elektráreň je stabilný, takzvaný base load zdroj bez nutnosti platiť za CO2 povolenky, čo je aktuálna téma v rámci novej legislatívy EÚ," povedal na margo rozhodnutia envirorezortu Milan Jankura, predseda predstavenstva PW Energy.
Využitie potenciálu geotermu si vyžiada vrty v hĺbke 3 - 4 kilometre
Účelom prieskumného vrtu s predpokladanou hĺbkou 3500 - 4000 metrov bude overenie hlbinnej geologickej stavby a hydrogeotermálnych pomerov v území. „Z prieskumného vrtu očakávame na povrchu prítok geotermálnej vody s teplotou približne 140 °C . Vychádzame z údajov, ktoré prešovskú kotlinu hodnotia z hľadiska geotermálneho potenciálu ako jednu z najperspektívnejších oblastí na Slovensku," priblížil projektový manažér Michal Mašek.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.