Vysoké ceny plynu v Európe? Časť europoslancov ukazuje na Gazprom. Výzvu podpísali aj Jurzyca a Lexmann

20. 9. 2021

Za rapídnym nárastom cien plynu na energetických burzách v Európe vidí skupina 43 europoslancov úmyselné konanie ruského Gazpromu. Európsku komisiu žiadajú o prešetrenie podozrení z porušenia pravidiel hospodárskej súťaže EÚ. Signatármi listu sú aj slovenskí europoslanci Miriam Lexmann a Eugen Jurzyca. 

Zdroj: European Parliament

Európske veľkoobchodné ceny zemného plynu vystrelili počas letných mesiacov do rekordných výšok. V porovnaní so začiatkom roka sa cenové hladiny viac ako zdvojnásobili. Pri analýze stavu niektorí analytici špekulujú, že jedným z dôvodov rapídne strmého nárastu cenovej úrovne môže byť aj konanie ruského plynárenského giganta, spoločnosti Gazprom.

V otvorenom liste európskej komisárke pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestagerovej a Kadri Simmonsovi, komisárovi pre energetiku, ktorý má portál energoklub.sk k dispozícii, žiada skupina 43 europoslancov o vyšetrovanie Gazpromu z možnej trhovej manipulácie. Konkrétne úmyselného spomalenia dodávok do Európy v snahe docieliť urýchlenie spustenia plynovodu Nord Stream 2, ktorý onedlho prepojí Rusko s Nemeckom po dne Baltského mora.

Signatári popisujú tri dôvody, pre ktoré považujú prešetrenie za dôležité. Prvým z nich má byť neochota Gazpromu rezervovať prepravné kapacity cez plynovod Jamal-Európa, ktorý prepája ťažobné oblasti v Rusku s Nemeckom, resp. cez existujúci tranzitný systém na území Ukrajiny. Gazprom chce takto podľa nich získať lepšiu pozíciu pre spustenie plynovodu Nord Stream 2, ktorý čelí kritike viacerých európskych krajín, ale aj USA. Jeho spustenie podlieha ešte technickým skúškam aj schváleniu nemeckým regulátorom. K najhlasnejším kritikom projektu dlhodobo patrí Poľsko. Pod list sa podpísalo 14 zástupcov nášho severného suseda.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať