Časť slovenského priemyslu podporuje odpojenie od ruského plynu
21. 7. 2025
V záplave kritických postojov voči zákazu dovozu energií z Ruska vyčnieva stanovisko jedného slovenského zväzu. Ten žiada stanoviť záväzné a realistické smerovanie k úplnému odpojeniu od ruského plynu najneskôr do roku 2026/2027. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nedávno predložilo do pripomienkového konania návrh stanoviska k nariadeniu EÚ o postupnom ukončení dovozu zemného plynu z Ruska. Návrh nariadenia ustanovuje postupný zákaz dovozu ruského zemného plynu cez plynovody aj skvapalneného zemného plynu (LNG), a to prostredníctvom krátkodobých aj dlhodobých zmlúv. V prípade dlhodobých zmlúv uzatvorených pred 17. júnom 2025 sa má zákaz uplatňovať od 1. januára 2028.
Stanovisko reflektuje odmietavý postoj, ktorý už niekoľko mesiacov prezentujú najvyšší slovenskí politickí predstavitelia a bol tiež dôvodom blokovania 18. balíka sankcií Európskej únie proti Rusku.
Čo navrhlo MH v stanovisku?
Podľa ministerstva bude mať navrhnutá zmena európskej legislatívy významné dopady na ceny plynu, konkurencieschopnosť či možný vplyv na bezpečnosť dodávok plynu a ropy. „Predpokladá sa, že celkový okamžitý hospodársky vplyv nariadenia na slovenský trh s plynom by mohol dosiahnuť až 0,5 mld. eur ročne,“ píše sa v dokumente.
V kontexte potenciálnych arbitrážnych konaní by mala podľa rezortu hospodárstva Európska komisia (EK) preskúmať možnosť zavedenia záručného/kompenzačného mechanizmu pokrývajúceho náklady na súdne spory a akékoľvek škody vyplývajúce z arbitrážnych rozhodnutí. Okrem doložky o pozastavení (suspension clause) tiež chce do nariadenia zaviesť doložku o preskúmaní (review clause), ktorá umožní zohľadniť meniaci sa geopolitický kontext a súvisiacu situáciu na globálnom trhu s plynom.
Návrh nariadenia podľa rezortu neobsahuje žiadny finančný mechanizmus, ktorý by riešil situáciu najviac postihnutých predovšetkým vnútrozemských štátov, ktoré historicky využívali dodávky zemného plynu z Ruska.
Slovensko navrhuje niekoľko zmien v texte, ktoré sa týkajú dlhodobých kontraktov, resp. dodatkov k týmto kontraktom. „Primárnym zámerom je možnosť využívať kontrakt na dodávku plynu do skončenia jeho platnosti. Úplný zákaz takýchto dodatkov by mohol mať negatívne dôsledky napr. v súvislosti s cenami, ktoré často bývajú predmetom takýchto dodatkov. Ako minimálnu požiadavku navrhujeme aby dodatky k dlhodobým zmluvám, pri ktorých nedochádza k navýšeniu dodávaných množstiev boli povolené. Zároveň navrhujeme zosúladiť platnosť výnimky pre krátkodobé zmluvy s platnosťou výnimky pre dlhodobé zmluvy pre prípady, že krátkodobá zmluva slúži zabezpečenie plnenia dlhodobej zmluvy dodávateľom,“ uviedol rezort hospodárstva.
Identifikácia prekážok a bariér v národnom diverzifikačnom pláne musí podľa MH zahŕňať aj opatrenia realizované v iných členských štátoch, ktoré budú podmienkou pre ukončenie dodávok plynu aj ropy z Ruskej federácie k požadovanému termínu. „V sektore ropy je predovšetkým kľúčové zabezpečenie alternatívnej trasy ropy, keďže v prípade ukončenia prepravy ropy cez ropovod Družba sa SR stane opäť závislou na jednej prepravnej trase ropy,“ upozornilo ministerstvo s tým, že plná kapacita ropovodu Adria, ktorý by sa mal stať alternatívnou trasou, zatiaľ nebola dostatočne dlho testovaná.
Slovensko tiež navrhuje rozšíriť možnosť prerušenia/ukončenia uplatňovania nariadenia nielen v prípade ohrozenia bezpečnosti dodávok, ale aj v prípade dramatického nárastu cien plynu.
Ako spornú vníma rezort vykonateľnosť niektorých opatrení, napr. v colnej oblasti a žiada poskytnutie presných usmernení zo strany EK. Ministerstvo financií upozornilo, že colné orgány nedisponujú potrebnou odbornosťou a dostatočnými informačnými zdrojmi na to, aby vedeli efektívne zabezpečiť monitoring uplatňovania nariadenia vrátane kontroly kontraktov počas prechodného obdobia a žiada presun pôsobnosti posudzovania kontraktov na iný orgán.
Proti zákazu dovozu
Hneď po zverejnení legislatívneho návrhu Európskou komisiou vyjadril jasný nesúhlas najväčší dodávateľ plynu na Slovensku. SPP má s ruskou spoločnosťou Gazpom uzavretý kontrakt do roku 2034.
Európsky návrh ako celok odmieta aj prepravca plynu Eustream, ktorý má s ruskou firmou dlhodobú zmluvu do roku 2028. Upozorňuje na nutnosť spracovania dôslednej analýzy dopadov, riziko zvýšenia cien energií v strednej Európe aj potrebu riešenia finančných dopadov prípadného zastavenia dodávok ruského plynu.
Klub 500 podporil predložený návrh stanoviska SR. Legislatívny návrh EK považuje za „nevyvážený, geopoliticky motivovaný krok, ktorý vážne ohrozuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, sociálnu stabilitu a princípy právneho štátu v EÚ“. Asociácia varovala pred novou jednostrannou strategickou závislosťou od LNG z USA a Nórska.
Taktiež Úrad pre reguláciu sieťových odvetví tento týždeň informoval, že návrh EÚ na ukončenie dovozu ruského plynu považuje za likvidačný pre Slovensko.
V záplave kritických postojov voči zákazu dovozu energií z Ruska však na Slovensku vyčnieva stanovisko jednej zo zamestnávateľských asociácií.
Osamelý jazdec
Viac