Gazprom čiastočne obnovil dodávky pre SPP. Ruský plyn opäť tečie na Slovensko z Maďarska
6. 2. 2025
Od februára začal Gazprom Export dodávať plyn na Slovensko cez plynovod TurkStream. Zatiaľ iba v malých objemoch, ale od 1. apríla 2025 sa dodávky cez potrubie z Maďarska majú zdvojnásobiť. SPP nateraz vylučuje úvahy o arbitráži voči ruskému vývozcovi a hľadá možnosti, ako zachovať tranzit plynu z východu. Po ukončení tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny sa od 1. januára 2025 prerušili aj dodávky Gazprom Export na Slovensko. Pred niekoľkými dňami začali kubíky od ruského exportéra opätovne prúdiť, ale nie cez vstupný Veľké Kapušany, ale v smere z Maďarska využitím plynovodu TurkStream. Aktuálne získava Slovenský plynárenský priemysel približne 40 % objemu zemného plynu práve cez prepojovací bod Veľké Zlievce, zvyšok spotreby svojich zákazníkov pokrýva vďaka podzemným zásobníkom.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má s Gazprom Exportom dlhodobú zmluvu, ktorá platí do roku 2034. „Zmluvu vieme vypovedať, ale neurobíme to,“ zdôraznil Vojtech Ferencz, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP, ktorý spoločne s Michalom Ľalíkom, riaditeľom divízie obchodu informoval novinárov o podrobnostiach.
Šéf SPP: Dodávky ruského plynu sú cenovo stále najvýhodnejšie
Vedenie SPP nešpecifikovalo, aký objem sa obchodne pripisuje Gazprom Exportu, ale označuje ho za významný. Od 1. apríla by však k malo prísť k jeho zdvojnásobeniu. Keďže sú kapacity plynovodu na hraniciach Srbska s Maďarsko plne využité, aby vôbec mohlo dôjsť k zvýšeniu dodávok, Gazprom Export sa nevyhnutne musí dohodnúť s tretím subjektom, spoločnosťou, ktorý časť kapacity uvoľní pre potreby SPP. „Nie je možné, aby nám Gazprom Export dodal plyn bez dohody s inou spoločnosťou,“ vysvetlil Michal Ľalík.
Dodávky ruského plynu sú pre odberateľov podľa vedenia SPP stále cenovo najvýhodnejšie. „Čaro (dlhodobej) zmluvy je burzová cena plus poplatok za tranzit, ktorý je neporovnateľne nižší ako všetko ostatné,“ poznamenal Vojtech Ferencz. Spoločnosť SPP sa podľa neho nevzdáva myšlienky obnovenia tranzitu z východu. V minulom roku sa intenzívne skloňovala alternatíva, že na rusko-ukrajinskej hranici by komoditu "prebrala" spoločnosť SPP. Hoci Kyjev s týmto riešením najprv súhlasil, svoju pozíciu napokon korigoval.
Pri preprave plynu z iných smerov ako z Ukrajiny však treba počítať s vyššími nákladmi. SPP aktuálne odhaduje zvýšené náklady na 90 miliónov eur. Pritom ešte koncom vlaňajška sa interné odhady SPP, ktoré boli prezentované na konferencii SPNZ, pohybovali na úrovni 140 – 150 miliónov eur. Zníženie môže súvisieť aj so zrušením poplatku za tranzit zo strany Nemecka platné od 1. januára 2025. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu až do konca minulého roku si týmto spôsobom Berlín účtoval 2,5 EUR za každú prepravenú MWh.
Arbitráž je možné začať do 10 rokov od porušenia pravidiel
Dlhodobú zmluvu s Gazprom Exportom považuje šéf obchodu spoločnosti SPP za štandardnú obchodnú zmluvu, ktorá však už nereflektuje aktuálne trhové podmienky. Vzhľadom k tomu, že objem dodaného plynu, ako aj jeho ceny, ktorá bola súčasťou pôvodného kontraktu už nie sú reálne, v ostatných rokoch došlo viackrát k renegociácii zmluvných podmienok. Gazprom export urobil ústupok voči SPP a každý rok znížil záväzok dodať objemy plynu aj predajnú cenu, za ktorú SPP odoberal tento plyn,“ zdôraznil Michal Ľalík na stretnutí s novinármi.
Viac