1. 8. 2024
Veterná elektráreň má byť podľa upraveného usmernenia Úradu verejného zdravotníctva s účinnosťou od 8. júla 2024 umiestnená od obývaného objektu minimálne 1 kilometer. Vlani v júli hygienici zaviedli minimálny odstup 3 kilometre, čo znemožnilo viacerým investorom pokračovať v projektoch. Usmernenie detailnejšie upravuje oblasť hlukovej záťaže aj požiadavky na obsah posudkov a ich spracovateľov.
Metodické usmernenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) sa týka veterných elektrární s maximálnym elektrickým inštalovaným výkonom nad 1 MW, môže sa použiť aj pri menších zdrojoch. Požiadavka minimálnej vzdialenosti od dotknutého priestoru rodinných a bytových domov sa týka samostatne stojacej elektrárne, ako aj ľubovoľnej turbíny umiestnenej v rámci veterného parku. Okrem rodinných a bytových domov sa za dotknuté vonkajšie chránené územie považujú aj plochy školských a predškolských areálov a nemocničných areálov a tiež územia kúpeľných miest a území.
Zníženie minimálnych odstupov veterných elektrární od obývaných oblastí je správny krok k rozvoju veternej energetiky na Slovensku, uviedla Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI). Významnej časti aktuálne pripravovaných projektov veterných parkov tak ubudla jedna z neprekonateľných bariér pre ich realizáciu.
Podobne prísne plošné minimálne odstupy veterných elektrární od obývaných území, aké svojim aktuálnym rozhodnutím po roku zrušil ÚVZ, nie sú podľa SAPI bežné ani v EÚ. Napríklad aj Poľsko či spolková krajina Bavorsko v Nemecku ustúpili v posledných rokoch od pravidla minimálneho odstupu na úrovni desaťnásobku výšky elektrárne.
Podľa asociácie pre ochranu obyvateľov pred prípadným vnímaním hluku z veterných elektrární aj naďalej zostávajú hlukové a vibračné štúdie, ktoré vypracovávajú odborne spôsobilé osoby. „Hluková štúdia najlepšie zohľadňuje šírenie zvuku v konkrétnej lokalite, ako aj prirodzené bariéry, napríklad kopec medzi obývaným územím a lokalitou veternej elektrárne,“ uviedol Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI. Tieto štúdie sú povinnou súčasťou posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA).
Takže aj v prípade, ak by ÚVZ minulý rok nezaviedol minimálny odstup, by veterná elektráreň nemohla presahovať stanovené hlukové a vibračné limity. Otázkou ostáva, či požadovanie minimálnych odstupov od obydlí má svoje opodstatnenie. A to najmä v prípadoch, kedy hlukové štúdie preukážu dodržanie hygienických noriem v menších vzdialenostiach, ako je požadovaných 1 000 metrov, upozornila asociácia.