19. 9. 2023
Domácnosti budú mať aj v budúcom roku elektrinu za zvýhodnenú cenu. Ministerstvo hospodárstva sa dohodlo so Slovenskými elektrárňami na podmienkach jej predaja štátnemu SPP. Aké sú podmienky zmluvy?
Rezort hospodárstva po zdĺhavých rokovaniach dotiahol do konca memorandum so Slovenskými elektrárňami (SE). Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, v ktorom má štát 34 % akcionársky podiel, dodáva odberateľom elektriny v kategórií domácnosti elektrinu za zvýhodnenú cenu 61 eur za megawatthodinu (MWh). K cene komodity je však potrebné pripočítať regulované poplatky a tarify, ktoré sú v rukách regulačného úradu, ako aj DPH.
Návrh zmluvy niekoľko mesiacov posudzovala Európska komisia z hľadiska štátnej pomoci. V polovici júna napokon na základe rokovaní z Bruselu dorazil list, v ktorom zástupcovia EK uviedli, že opatrenia vyplývajúce zo zmluvy vzhľadom na ich povahu nebudú prioritne predmetom konania o jeho súlade s právom EÚ. Toto vyjadrenie ministerstvo vyhodnotilo ako dostatočné pre finalizáciu zmluvy s elektrárňami.
Hrozil nárast ceny až o 80 %
Vláda minulú stredu schválila všeobecný hospodársky záujem (VHZ) na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre slovenské domácnosti v roku 2024 a poverila ministra hospodárstva podpisom zmluvy so SE.
Vlani predstavoval podiel silovej elektriny na celkovej cene pre domácnosti 47,18 %. Ministerstvo hospodárstva upozornilo, že bez zásahu štátu prostredníctvom VHZ by mohlo dôjsť podľa údajov regulátora k navýšeniu ceny za silovú elektrinu o 245 %, cien za distribúciu a prenos (bez strát) o cca 5 %, cien za straty a tarify za systémové služby (TSS) v rovnakom smere, ako vychádza navýšenie ceny silovej elektriny a tarify TPS a náklady dodávky a PZ zostanú bez zmeny, tak by došlo k medziročnému rastu celkovej priemernej ceny za elektrinu platenú domácnosťami o približne 81 %.
„MH SR sa preto domnieva, že je plne legitímne a vo všeobecnom hospodárskom záujme Slovenskej republiky pokračovať aj v roku 2024 v osobitnej hospodárskej regulácii jadrových elektrární, ktorá bola zavedená v roku 2023 a ktorá umožní obmedziť vystavenie spotrebiteľov cenám fosílnych palív a emisných povoleniek v dodávkach elektriny, a to z dôvodu, že slovenská elektroenergetika je z prevažnej časti dekarbonizovaná,“ uvádza sa v materiáli schválenom vládou.
Zmluva za pol miliardy
Záväzná implementačná zmluva bola podpísaná deň potom, minulý štvrtok. Signatármi sú ministerstvá hospodárstva a financií, Slovenské elektrárne (SE), Slovak Power Holding, ktorého akcionármi sú Enel a EPH, a napokon štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorá pôsobí ako tzv. agent. Nadväzuje na memorandum o porozumení z februára 2022, ktoré predpokladalo právne záväznú zmluvu medzi štátom, elektrárňami a firmou SPP.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.