Spustili výstavbu plynovodu s Poľskom

19.9.2018

Už o tri roky by mohlo začať fungovať nové plynárenské prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. Náklady na slovenskej strane sa predpokladajú vo výške cez 142 miliónov eur. S projektom súvisí aj nový podzemný zásobník plynu Ptrukša, ktorý by sa mal začať stavať v roku 2020.

Zdroj: Oficiálna Facebook stránka predsedu vlády SR

V utorok 18. septembra vo Veľkých Kapušanoch symbolicky a za prítomnosti politických predstaviteľov začali s výstavbou plynovodu, ktorý spojí našu prepravnú sieť s poľskými potrubiami.

Ide o najdlhšiu súvislú líniovú stavbu od vzniku samostatného Slovenska s predpokladanými nákladmi v sume cez 142 miliónov eur (na slovenskú časť). Grantom vo výške 55,2 miliónov eur nám na realizáciu projektu prispela Európska komisia z Nástroja na prepájanie Európy (CEF Energy), ďalších 70 miliónov poskytla Európska investičná banka vo forme úveru. Potrubie na našej strane má mať dĺžku 103 kilometrov, v Poľsku 59 kilometrov. Plynovod spojí zrekonštruovanú kompresorovú stanicu Veľké Kapušany cez hraničný Lupkovský priesmyk s novou poľskou kompresorovou stanicou Strachocina.

Oceľové potrubie s priemerom DN 1000 umožní obojsmerný tok plynu. Kapacita v smere na Slovensko má byť 4,7 miliardy m3/rok, v smere do Poľska 5,7 miliardy m3/rok.

Projekt slovenskej časti plynovodu zahŕňa aj výstavbu hraničnej preberacej stanice (HPS) v katastri obce Výrava a tri trasové uzávery (TU) v katastroch obcí Hankovce, Chlmec a Šamudovce.

Diverzfikácia zdrojov a vyššia bezpečnosť

„Vnímam to ako ďalší krok k posilňovaniu energetickej bezpečnosti a budovaniu stabilného energetického prostredia v SR,“ uviedol predseda vlády Peter Pellegrini.

„Plyn prúdi cez Slovensko desaťročia tradične z východu na západ, ale plynová kríza nás poučila, že musíme myslieť aj na prepojenie sever - juh s Poľskom,“ dodal minister hospodárstva Peter Žiga. „Nechceme byť odkázaní len na jednu trasu alebo jeden zdroj, pretože to predstavuje riziko pre našu krajinu a ekonomiku.“

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK