Spotreba elektriny začína pomaly stúpať. Aj na Slovensku

19.5.2020

S uvoľňovaním ekonomických obmedzení, otváraním prevádzok a návratom do práce sa po mesiaci stagnácie spotreby elektriny očakáva jej postupné zvyšovanie.

Zdroj: Freepik

Pomalé oživovanie hospodárstva na Slovensku aj v ostatných európskych krajinách zvýši domácu spotrebu elektriny. Veľa však bude závisieť od počasia, keďže s letnými teplotami a dlhšími dňami klesá potreba vykurovania a svietenia v domácnostiach aj firmách.

K dlhotrvajúcej stagnácii spotreby v predchádzajúcich týždňoch pomohla aj séria nedávnych sviatkov, navyše v podobe predĺžených víkendov. Minulotýždňové ochladenie naopak prispelo k zvýšeniu spotreby elektriny. V niektorých krajinách Európy sa už spotreba dostala na 90 % bežného normálu.

S dávkou optimizmu to vyzerá, že časy maximálnych priemerných hodnôt zaťaženia sústavy na Slovensku počas pracovných dní na úrovni vlaňajších víkendov sú už za nami. Uprostred predchádzajúcich dvoch týždňov sa už maximálne úrovne zaťaženia počas niektorých pracovných dní začali dostávať k hodnotám 3500 - 3600 MW.

Vývoj priemerného denného zaťaženia od začiatku marca v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 znázorňuje nasledujúci graf.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK