15. 7. 2024
Na dennom trhu organizovanom spoločnosťou OKTE bol zaznamenaný rekordný počet negatívnych cien elektriny. Počas prvého polroku sa objavilo až 188 hodín s negatívnou hodnotou, čo predstavuje vyše dvojnásobok oproti celej minuloročnej štatistike. Vysokú volatilitu na spotových trhoch možno pozorovať v celej Európe.

Záporné ceny na spotových trhoch s elektrinou sa v ostatných rokoch stávajú bežným javom v takmer všetkých štátoch Európy. K rastúcemu počtu negatívnych hodín prispieva viacero faktorov. K tým najväčším „driverom“ patrí pokračujúci rozmach obnoviteľných zdrojov energie (OZE), najmä fotovoltiky. V niektorých hodinách preto dochádza k extrémnym cenovým výkyvom. Platí to predovšetkým vtedy, kedy je výroba vyššia než dopyt odberateľov a v rovnakom čase nie je možné obmedziť výrobu v konvenčných elektrárňach.
Európsky trend
Počas prvých šiestich mesiacov aktuálneho roka je v Európe evidovaných dokopy 4603 negatívnych spotových cien vo všetkých ponukových oblastiach. V porovnaní s rokom 2023 to predstavuje nárast o viac než 200 %. Kým v prvom kvartáli 2024 sa intenzita záporných cien nijako zásadne nelíšila od vlaňajška, v druhom štvrťroku vzrástla exponenciálne.
Európskym premiantom sa stalo Fínsko, kde zaznamenali 264 negatívnych cien na spotovom trhu ako dôsledok energetického mixu. V krajine dominujú jadrové „baseload“ zdroje a vodné elektrárne, ku ktorých produkcii výraznou mierou prispeli topiaci sneh a zrážky. Naopak, krajina, ktorá v polročnej štatistike nemá ani jednu cenu so zápornou hodnotou je Taliansko, čo však súvisí s nedostatočným rozvojom OZE a spoliehaním sa na paroplynové cykly.
Na dennom trhu na Slovensku, ktorý organizuje spoločnosť OKTE, sa v prvom polroku 2024 objavilo 188 hodín s negatívnou cenou, čo je viac než dvojnásobne viac ako za celý vlaňajšok.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.