Slovensko a Ukrajina sú v nečakanom plynárenskom spore

26.6.2020

Neplánovaná údržba ukrajinského potrubia si vyžiada bezprecedentné zastavenie prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Odstávka potrvá 7 týždňov, čo by bol najdlhší výpadok za polstoročie prevádzky plynovodu. Slovenský a ukrajinský prepravca musia nájsť riešenie ako obchodníkom doručiť plyn, ktorý si objednali. 

Zdroj: Freepik

Ukrajinský prepravca oznámil, že na takmer dva mesiace musí neplánovane zastaviť tok plynu zo Slovenska cez prepojovací bod Budince. Dôvodom majú byť rekonštrukčné práce na plynovode. Slovenský Eustream považuje takýto postup za neštandardný, ktorý porušuje dohody a prišiel bez predchádzajúcej koordinácie. Odstávka má potrvať od 11. augusta do 1. októbra 2020, teda v letnom období, ktoré obchodníci tradične využívajú na vtláčanie plynu do podzemných zásobníkov pred zimnou sezónou. Hrozí, že ak sa ukrajinský prepravca a Eustream nedohodnú, obchodníci budú mať problém dopraviť plyn na miesto určenia.

Eustream uviedol, že údržbárske práce na infraštruktúre považuje za koordinovanú aktivitu medzi prevádzkovateľmi, ktorá má definované pravidlá. V zmysle zmluvy by sa o nej mali navzájom informovať aspoň rok dopredu, aby sa minimalizovali výpadky v preprave. „O ukrajinských zámeroch sme však boli informovaní iba pred 2 týždňami,“ uviedol Eustream. Hoci zmluva v prípade mimoriadnych okolností počíta s výnimkami z tohto pravidla, podľa Eustream všetky dostupné informácie nasvedčujú tomu, že to nie je tento prípad.

Počas údržby má prebehnúť kontrola potrubia. Eustream v stanovisku vyjadril pochybnosti o urgentnosti, trvaní a rozsahu odstávky. Podľa slovenskej firmy je v súčasnosti dostatok technológií, ktoré umožňujú vykonať údržbárske práce modernými, neinvazívnymi metódami bez potreby prerušenia toku plynu v takomto rozsahu. „V tejto súvislosti sme ponúkli ukrajinskej strane našu technickú expertízu a znalosti,“ uviedol Eustream.

Každá strana to vidí inak

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK