Rast cien elektriny na burze pocítia na budúci rok aj domácnosti. ÚRSO hľadá cesty, ako zjemniť zdražovanie

30.7.2021

Vývoj na pražskej burze bude mať vplyv aj na koncovú cenu elektriny v roku 2022. Regulačný úrad pripúšťa, že domácnostiam by mohla zdražieť elektrina až o 15 %.

Zdroj: Freepik

V kompetencii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je výpočet maximálnych cien dodávky elektriny pre regulované skupiny odberateľov, teda domácností a malých podnikov. V tomto procese musí domáci regulačný úrad zohľadňovať ako jeden z kľúčových parametrov priemernú cenu elektriny na „pražskej burze“ Power Exchange Central Europe (PXE) za prvých šesť mesiacov predchádzajúceho roka. Pre nastavenie regulovaných cien pre rok 2022 je rozhodujúca priemerná hodnota forwardového produktu CAL-22 v prvom polroku 2021.

Z burzových dát vyplýva, že Slováci by sa mali pripraviť na možné zdražovanie koncových cien elektriny v budúcom roku. Spomenutý východiskový parameter za prvý polrok 2021 dosiahol úroveň 61,2077 EUR/MWh, čo predstavuje v porovnaní s minulým rokom (46,1081 EUR/MWh) nárast o takmer 33 %. Dôvodov je viacero. Vývoj burzových cien elektriny napríklad výrazne ovplyvňoval aj nárast nákladov na prevádzku plynových elektrární, odrážajúci rast cien zemného plynu a nárast cien na trhu s emisnými povolenkami.

Zdroj: ÚRSO

Trend potvrdil samotý ÚRSO, ktorý už teraz otvorene komunikuje, že predpokladaný dopad nárastu ceny silovej elektriny na koncovú cenu pre domácnosti v roku 2022 môže byť na úrovni až 15%. „Masívne zdraženie ceny elektriny na svetových burzách nedokážeme ovplyvniť. Dôslednou reguláciou však ÚRSO vie ovplyvniť iné zložky, ktoré tvoria konečnú cenu elektriny a na tom už teraz naplno pracujeme,“ uviedol predseda Andrej Juris.

„Platí, že v maximálne možnej miere využijeme všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov trhu,“ zdôraznil šéf ÚRSO. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK