Prolongácia podpory bude pre štyri stovky výrobcov elektriny povinná

13.4.2021

Hoci predĺženie podpory o ďalších päť rokov malo byť pôvodne založené na báze dobrovoľnosti, pre časť výrobcov zelenej elektriny bude napokon povinnosťou. Tarifa za prevádzkovanie systému, prostredníctvom ktorej sa dotujú OZE a KVET, by sa vďaka tomu podľa predbežných výpočtov ÚRSO mohla znížiť o 15 %.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Vláda SR bude v stredu (14. apríl 2021) rokovať o návrhu novely zákona 309/2009 o podpore OZE a VÚ KVET. Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), ktoré je predkladateľom materiálu, chce prostredníctvom legislatívy umožniť výrobcom predĺženie garantovanej podpory. Zostávajúci objem financií, na ktorý majú producenti právo, sa "rozloží v čase" a rozpočíta na obdobie piatich rokov. Impulzom ministerstva pre novelizáciu bolo na ročnej báze znížiť náklady v systéme podpory, ktoré zaťažujú ceny elektriny pre priemysel aj domácnosti. 

Zvrat pre veľké fotovoltiky

Hoci sa pôvodne hovorilo o dobrovoľnosti prolongácie podpory pre všetkých dotovaných výrobcov, pre zhruba 440 výrobcov elektriny, predovšetkým prevádzkovateľov fotovoltických elektrární, by malo ísť o povinnosť. Týka sa to tých, ktorých priemerná výška doplatku za predchádzajúci kalendárny rok dosiahla najmenej 150 eur/MWh a súčasne celková výška doplatku bola minimálne 75 tisíc eur. „Ročné ušetrenie nákladov v tarife za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá sa premietne do koncových cien elektriny, bude na úrovni 70 miliónov eur,“ prekvapil na tlačovej konferencii štátny tajomník MH SR Karol Galek.

Odklon od dobrovoľnosti môže u dotknutých výrobcov vyvolať nevôľu. „Téma povinnej participácie v prolongácii podpory pre všetky dotknuté subjekty bude určite veľmi citlivá, najmä pre tých, ktorí čelia objektívnym prekážkam na predĺženie prevádzkyschopnosti svojich zariadení. Každopádne novela je významným míľnikom na ceste k férovým cenám elektriny a k zníženiu nadmerných záťaží nákladov na podporu OZE pre odberateľov,“ zdôraznil Galek.

Myšlienka povinnej prolongácie podľa Galeka vzišla z medzirezortného pripomienkového konania (MPK). „Samotní výrobcovia tvrdili, že zákon je málo ambiciózny. Zamestnávatelia zase tvrdili, že sa minie účinku a nedôjde k zníženiu ceny,“ ozrejmil Galek. „Tým pádom bola vznesená v rámci MPK pripomienka, že pre časť výrobcov by to malo byť povinné.“

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Očakávaná úspora v nákladoch na ročnej báze pre systém podpory OZE a VÚ KVET otvára cestu pre zníženie úrovne TPS ešte v tomto roku. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) poskytol aj prvé prepočty, ktoré sú predbežné a závisia od viacerých premenných. „Pri prepočítaní by mohlo prísť k zníženiu výšky TPS okolo 15 % alebo 3,5 EUR/MWh. Sú to predpoklady. Na základe finalizácie legislatívneho procesu, keď budú známe všetky parametre, prídeme s presnou kvantifikáciou,“ oznámil predseda ÚRSO Andrej Juris.

O ďalšom znížení ročných nákladov na TPS rozhodne miera participácie výrobcov, ktorí sa do schémy zapoja dobrovoľne. Postup pre zníženie výkupnej ceny definuje vyhláška ÚRSO o cenovej regulácii v elektroenergetike. „V najbližších týždňoch predstavíme detailnejšiu metódu a spôsob kalkulácie výkupných cien na základe predĺženej podpory.“ 

Do nižších cien elektriny pre odberateľov sa úspory z prolongácie premietnu iba čiastočne, pretože sa použijú na vykrytie historického dlhu pre distribučné firmy, ktoré boli do konca roka 2019 zúčtovateľmi podpory. Odberatelia to podľa Galeka pocítia až po skončení dotovania ťažby hnedého uhlia. V TPS totiž odberatelia platia ročne na podporu uhlia vyše 100 miliónov eur. „Po ukončení podpory výroby elektriny z domáceho uhlia v roku 2023, poplatky v cenách elektriny budú môcť konečne aj klesnúť. A to pre všetkých,“ zdôraznil Galek.

ÚRSO pripravuje "kalkulačku"

Výsledkom pripomienkovania je aj nová povinnosť pre ÚRSO z dôvodu transparentnosti. Úrad je povinný zverejniť výpočtový nástroj, ktorý po zadaní vstupných parametrov vyráta výrobcovi elektriny, o koľko menej bude dostávať pri natiahnutí podpory o 5 rokov. „Do kalkulačky, ktorú zverejníme, si budú môcť regulované subjekty dosadiť svoje relevantné parametre a vypočítať novú cenu, ktorá zo spôsobu stanovenia ceny vyjde,“ avizuje Juris.

V rámci prolongácie si môžu výrobcovia uskutočniť opravy zariadení menšieho rozsahu, ktoré pomôžu predĺžiť životaschopnosť ich prevádzky, informoval šéf ÚRSO. „Toto majú byť oprávnené nálady, ktoré sú limitované do 10 % obstarávacej ceny,“ vysvetlil Juris. „Nemôže ísť o zásadnú rekonštrukciu alebo generálne opravy zariadenia, ale o výmenu najcitlivejších častí zariadení, ktorá je potrebná na predĺženie prevádzkyschopnosti.“

Zdroj: SFÉRA, a.s.

 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK