Pri Ďurkove spustili vŕtanie pre využitie geotermu

16. 10. 2025

Dlho očakávaný projekt využitia geotermálnej energie na východe Slovenska sa dostal do realizačnej fázy. Spustilo sa hĺbenie vrtov, z ktorých by po vybudovaní horúcovodu mali byť od roku 2028 teplom zásobovaní Košičania.

Zdroj: Mesto Košice

Po 30 rokoch príprav, odkedy vzniklo záujmové združenie právnických osôb Geoterm Košice, sa v lokalite Svinica-Ďurkov začali hĺbiť nové geotermálne vrty. Súčasné tri vrty sa vyhĺbili v rokoch 1998 – 1999. Trvanie aktuálnych vrtných prác do hĺbky 3700 metrov sa predpokladá do júna budúceho roka. Košice by v budúcnosti mali byť namiesto fosílnych palív vykurované aj zelenou energiou.

Pri novom hĺbkovom geotermálnom vrte sa predpokladá teplota 135 °C a výdatnosť 55 litrov za sekundu. Odhadovaná kapacita geotermálneho zdroja pre potreby vykurovania a prípravu teplej vody v sústave CZT je 90 až 100 MWt (megawatt tepelný – jednotka merania tepelného výkonu v energetike).​ Nový systém by mal ročne dodať takmer 175 000 MWh tepelnej energie.

Pribudnú aj dva reinjektážne vrty. Vŕtať sa budú postupne, záverečný tretí vrt by mal byť vyhĺbený asi v polovici júna 2026.

Využitie energie z hĺbky

Hlavnými realizátormi projektu geotermálneho vykurovania a výstavby teplovodu z vrtov v Košickej kotline sú spoločnosť Geoterm Košice (GEKO), ktorá je súčasťou skupiny SPP Infrastructure, spolu so štátnou firmou MH Teplárenský holding (MHTH). V roku 2021 spolu s mestom Košice podpísali memorandum o spolupráci

„Pri Košiciach budeme mať historicky najhlbšie vrty, ktorý sa kedy realizovali v našej krajine. Zároveň v rámci EÚ pôjde o najväčší odber tepla z vrtu pre jedného odberateľa a to pre košickú Tepláreň, ktorá prevádzkuje SCZT,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať