Prázdne potrubie, plné záväzky: Bude Gazprom ďalej platiť Eustream?

14. 1. 2025

Ruská spoločnosť Gazprom Export je povinná platiť slovenskému prepravcovi Eustream poplatok za objednanú kapacitu bez ohľadu na to, či ju využije alebo nie. A to aj v aktuálnej situácii, kedy cez Veľké Kapušany neprúdi žiaden zemný plyn.
Zdroj: Freepik

Plynárenstvo je na Slovensku už niekoľko týždňov premiérskou témou. Hoci otázka možného predĺženia zmluvy medzi ruským Gazprom Exportom a prepravnou divíziou ukrajinského Naftogazu bola posledné roky centrom debát na odborných fórach (a po začiatku ruskej agresie na Ukrajine sa tieto diskusie zintenzívnili), premiér Robert Fico ju megalomansky uchopil do svojich rúk až pred vypršaním kontraktu. Od svojej solitérnej cesty do Moskvy, tesne pred Vianocami, relatívne šikovne diktuje svoj vlastný politický naratív (minimálne u nás) do problematiky, ktorá však ďaleko presahuje dimenzie konvenčnej biznis dohody.  

Dajme bokom etický aspekt stretnutia s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Tok ruského plynu cez Veľké Kapušany sa od 1. januára 2025 zastavil. Tento stav prirodzene nemusí byť konečný. Tranzit plynu sa o niekoľko týždňov, prípadne mesiacov, môže obnoviť. Túto možnosť nevylučujú ani mnohí západní analytici, ani autor tohto textu. Aj samotný fakt, že ruské rakety zatiaľ priamo nezasiahli ukrajinskú plynárenskú infraštruktúru potvrdzuje, že Gazprom si zatiaľ ponecháva zadné dvierka otvorené. Aktuálne prázdne potrubie ale neznamená, že Eustream by mal zo dňa na deň prísť o zásadnú časť svojich výnosov.  

Klauzula ship-or-pay a čo to v praxi znamená

Čo v mnohých komentároch k tejto téme absentuje, je fakt, že Gazprom má so spoločnosťou Eustream dlhodobú zmluvu o preprave plynu. Kontrakt platí do roku 2028 a jeho súčasťou je klauzula ship-or-pay, prostredníctvom ktorej si Gazprom platí za prepravnú kapacitu 50 miliárd metrov kubických ročne. Inými slovami, ruský dodávateľ fixne platí za zmluvne dohodnutú kapacitu bez ohľadu na to, či ju aj reálne využije alebo nie. V plynárenstve ide o štandardne využívaný nástroj, ktorý slúži, v tomto prípade, na ochranu prepravcu. Nie je to tak dávno, keď Gazprom plánoval obísť územie Ukrajiny a odkloniť tok plynu do Európy cez Nord Stream. A bola to práve klauzula ship-or-pay, ktorá by zmiernila  ekonomické dôsledky pre Eustream a zachovala významnú časť výnosov, a teda aj dividend pre štát.

Status quo, force majeure alebo čo môže nasledovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať