Použité batérie z elektromobilov? Recyklácia nemusí byť jediné riešenie

27. 5. 2021

Slovenskí výskumníci z dubnickej spoločnosti ZTS – Výskum a vývoj chcú z použitých batérií elektrických áut vyrábať stacionárne batériové moduly. 

Zdroj: Freepik

Spoločnosť ZTS - Výskum a vývoj z Dubnice nad Váhom rozvíja projekt s cieľom vdýchnuť použitým batériám z elektromobilov druhý život. Zámer vychádza z predpokladu, že ak kapacita batérie elektrického vozidla klesne pod 80 %, komfort jej využívania sa výrazne znižuje z dôvodu jej častejšieho nabíjania a kratšieho dojazdu. Batérie sa stávajú menej vhodnými pre ďalšie využitie v elektromobilite. To automaticky neznamená, že jediná cesta ich ďalšieho zhodnotenia je recyklácia. Podľa vedcov z firmy ZTS je možné väčšinu z nich po regenerácii opätovne použiť v dynamických aplikáciách, napríklad na regulačné služby.

Projekt spoločnosti ZTS sa zaoberá výskumom zariadení na automatickú regeneráciu batérií z elektromobilov. Výsledným produktom takejto technológie by sa mal stať regenerovaný batériový modul, ktorý má garantovanú životnosť a parametre. „Našim cieľom je využívať ich v stacionárnych aplikáciách,“ skonštatoval generálny riaditeľ spoločnosti Stanislav Králik. „Náš projekt vytvára nový biznis model, ktorý dáva batériám druhú šancu, vracia ich do systému ako hodnotný produkt pre iné výrobky,“ spresnil. „Nejde o priamu recykláciu.“

Recyklácia a udržateľnosť

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať