7. 9. 2023
Slovenské elektrárne spolu s partnermi získali grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov, ktorá bude posudzovať vhodnosť technológie v lokálnych podmienkach. Analýzou má prejsť celkom päť vytypovaných lokalít vrátane elektrární Vojany a Nováky alebo U. S. Steel Košice.

Malé modulárne reaktory sa dostávajú do centra pozornosti už aj na Slovensku. Dôvodom je projekt Phoenix, ktorý podporilo ministerstvo energetiky USA. Súťaž bola otvorená pre 17 krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa uchádzali o 8 mil. eur. O grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov sa uchádzali Slovenské elektrárne spolu s partnermi. Výsledky súťaže boli oznámené v stredu (6. septembra) v Bukurešti.
Slovenské elektrárne získali grant vo výške vyše 2 mil. eur, pričom spoločnosť sa zaväzuje k spolufinancovaniu na úrovni 0,5 mil. eur. Okrem SR získali grant aj Česko a Poľsko. O ďalších krokoch v súvislosti s projektom Phoenix sa bude hovoriť na medzinárodnom podujatí, ktoré sa uskutoční v novembri v Bratislave. „Veľmi sa teším, že sme uspeli v medzinárodnej súťaži v tak veľkej konkurencii a že práve Slovensko bude miestom, kde tento dôležitý projekt naštartujeme. Podpora, ktorú sme dnes získali, je veľkou príležitosťou. Znamená, že Slovensko je o krok bližšie k výstavbe malého modulárneho reaktora,“ uviedol Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární.
Šéf najväčšieho výrobcu elektriny v krajine ďalej zdôraznil, že malé modulárne reaktory (SMR) nemajú nahradiť existujúce jadrové zdroje na Slovensku. „Budú doplnením nášho energetického mixu s cieľom zabezpečiť dostatok energie a chrániť životné prostredie,“ doplnil ďalej Strýček v tlačovej správe. Zmysel dáva ich umiestnenie do areálov dožívajúcich uhoľných elektrární, prípadne veľkých priemyselných podnikov. Okrem samotnej dodávky elektriny je ďalším potenciálnym benefitom SMR aj vykurovanie.
V rámci štúdie realizovateľnosti sa bude posudzovať päť lokalít z pohľadu viacerých aspektov. Konkrétne pôjde o areály existujúcich jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce, areály tepelných elektrární Nováky a Vojany alebo areál oceliarne U.S. Steel v Košiciach.
Úspešnému grantu predchádzalo memorandu o spolupráci, ktoré bolo podpísané v júni tohto roka. Signatármi memoranda sú okrem Slovenských elektrární aj Ministerstvo hospodárstva SR, U. S. Steel Košice, spoločnosť SEPS, VUJE, Úrad jadrového dozoru a STU v Bratislave.
Nasledovať bude príprava harmonogramu povoľovacieho procesu a výstavby. O termíne spustenia je predčasné hovoriť. „Prvý SMR, ktorý má byť vôbec spustený na svete, sa očakáva v roku 2029. Keby sme my mali jeden v prevádzke už v roku 2035, to by bolo fantastické, ale išlo by o veľmi optimistický scenár,“ povedal Branislav Strýček pre portál energoklub.sk.Zdroj: SFÉRA, a.s.
Malé modulárne reaktory majú inštalovaný výkon do 300 MWe. Za ich špecifikum sa považuje kratšia doba výstavby a menšia investičná náročnosť vďaka potenciálu sériovej výroby. Výhodou je produkcia kompletných modulov v závode a ich následný transport na pripravenú lokalitu. Benefitom je tiež minimalizácia modulov, ktorá spočíva v integrácii komponentov primárneho okruhu do jedného modulu.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.