Od výskumu až po recykláciu. Slovenská batériová aliancia predstavila svoju víziu

21.6.2019

Slovenská batériová aliancia sa prebúdza do života. Deväť zakladajúcich členov, ku ktorým patria zástupcovia súkromného sektora aj akademickej obce, chce na Slovensku vytvoriť konkurencieschopný batériový ekosystém.

Zdroj: sféra, a.s.

O Slovenskej batériovej aliancii sa intenzívne hovorilo od jesene minulého roka. Reálne kontúry získala až včera (20. júna 2019), kedy predstavitelia deviatich subjektov podpísali zakladateľskú zmluvu. Hlavným cieľom je podporiť celý reťazec batérií, od výskumu a vývoja, ich výroby až po technológie recyklácie. Podľa predsedu aliancie Mariana Smika je prioritou zamerať sa na inovácie v oblasti elektromoblity, skladovania energie alebo vodíkových systémov. „Sme otvorení každej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja,“ zdôraznil. 

Zvyšujúci sa podiel obnoviteľných zdrojov energie aj v podmienkach SR prináša nové výzvy v oblasti skladovania. Veľkokapacitné úložiská energie označil Smik za druhý dôležitý smer, ktorým sa chce aliancia vydať popri podpore elektromobility. „Kontajnerové riešenia sú známe a vidíme, že tu existuje dopyt po takýchto službách,“ uviedol pre portál energoklub.sk. „Komunikujeme s operátormi, slovenskými i českými, aby sme im predstavili projekt úložísk energie. Práve tieto kontajnery by mohli byť súčasťou regulácie celej siete."

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK