Náklady na nákup regulačnej elektriny každým rokom klesajú

8.3.2021

V minulom roku prevádzkovateľ prenosovej sústavy, spoločnosť SEPS, nakúpil 290 GWh regulačnej elektriny, ktorá slúži na vyrovnávanie odchýlok v systéme. Náklady na obstaranie regulačnej elektriny klesajú. 

Zdroj: Freepik

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zabezpečuje rôzne druhy podporných služieb pre dosiahnutie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektriny v sústave. Výsledkom aktivácie podporných služieb je dodávka regulačnej elektriny, ktorú spoločnosť SEPS nakupuje v aukciách od certifikovaných poskytovateľov. Celkové náklady na nákup regulačnej elektriny, ktorú obstaráva Slovenský elektroenergetický dispečing (SED) ako kľúčové pracovisko prevádzkovateľa sústavy, však z dlhodobého pohľadu klesajú. 

V roku 2020 celkové náklady na obstaranie regulačnej elektriny dosiahli 15,2 miliónov eur. Náklady na kladnú regulačnú elektrinu, ktorá vyrovnáva zápornú odchýlku v sústave, boli 10,9 milióna eur, čo je asi 2,5-krát viac ako náklady na zápornú regulačnú elektrinu. Úlohou zápornej regulačnej elektriny, ktorá vlani stála 4,3 milióna eur, je zase vyrovnávať kladnú odchýlku v sústave, čiže v praxi znamená zníženie výkonu výrobných zdrojov.

Zdroj: OKTE, a.s.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK