21. 10. 2022
V Martine uviedli do prevádzky batériové úložisko s výkonom 1,25 MW, ktoré ako prvé stand-alone zariadenie v krajinách V4 poskytuje prenosovej sústave podporné služby typu primárnej regulácie. O technických detailoch projektu, jeho certifikácii aj víziách do budúcnosti sme sa rozprávali s konateľom spoločnosti GreenBat.
V dôsledku turbulentnej situácie na trhu s energiami hľadajú mnohé podniky alternatívne riešenia s cieľom optimalizovania spotreby elektriny a zníženia koncovej ceny. Jednou z možností je aj inštalácia batériového úložiska, napríklad aj v kombinácii s fotovoltickou elektrárňou. Prevádzkovaním batériových systémov sa zaoberá spoločnosť GrenBat, za ktorou stojí dlhoročný predseda Slovenskej batériovej aliancie (SBaA) Marián Smik.
K realizovaným projektom GreenBat patrí úložisko s kapacitou 432 kWh v Námestove aj menšia batéria s kapacitou 250 kW v Martine. V auguste 2022 k nim pribudlo aj prvé certifikované batériového úložisko, ktoré je okrem regulácie odchýlky schopné poskytovať aj podporné služby (PpS) typu primárnej regulácie. O pláne Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) sme informovali minulý mesiac. Otváranie trhu s „podporkami“ pre nové subjekty spomenul na nedávnej konferencii ENERGOFÓRUM® aj šéf SEPS Peter Dovhun.
Batériové úložisko s výkonom 1,25 MW v areáli ZŤS Martin je prvé svojho druhu nielen u nás, ale aj v štátoch V4 ako stand-alone zariadenie na poskytovanie PpS typu primárnej regulácie. Pri príležitosti oficiálneho otvorenia sme sa o projekte rozprávali s Mariánom Smikom.
Prečo ste sa rozhodli poskytovať podporné služby práve využitím batériového systému?
Na konci minulého roka sme sa pustili spolu so zakladateľom a konateľom GreenBat Michalom Pňačkom do inštalácie menšieho batériového úložiska v Martine za účelom optimalizácie spotreby a výroby elektriny. Pri diskusiách s naším dodávateľom sme dospeli k tomu, že batéria tohto typu poskytuje v zahraničí okrem regulácie odchýlky aj PpS pre prenosovú sústavu a bola by škoda to nevyskúšať aj na Slovensku. Začali sme preto hľadať možnosti, akým spôsobom by bolo možné využiť batériu aj pre potreby SEPS, pretože jej technické podmienky to už v tom čase umožňovali.
Pustili sme sa do toho aj s vedomím toho, že pre batériový systém je takéto využitie v určitom zmysle výhodnejšie. Pri regulácii odchýlky sa totiž batéria často nabíja a vybíja, čím sa míňajú jej nabíjacie cykly. Pri využití batérie za účelom PpS typu primárnej regulácie (FCR) je batéria nabitá približne na polovicu svojej kapacity a formou regulovanej dodávky, resp. odberu je možné regulovať frekvenciu v sústave. Pri batériovom systémom s výkonom približne 1 MW prebieha primárna regulácia rádovo v stovkách kW. Na strane druhej, pri regulácii odchýlky sa využíva batériové úložisko na úrovni 80% alebo 90% kapacity.
Ďalším dôvodom bolo vyskúšať aj u nás niečo nové. Inovatívne je hlavne samotné riešenie. Aj vďaka tomu sa naša batéria stala prvou stand-alone batériou, ktorá poskytuje podporné služby nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4. Máme vedomosť o tom, že v ČR funguje batéria v kombinácii s točivým zdrojom, ale stand-alone batéria je v našom regióne unikát.
V čom spočíva výhodnosť batériového úložiska pre podporné služby typu primárnej regulácie?
Výhoda batériového úložiska je taká, že dokáže reagovať mimoriadne rýchlo na to, čo sa deje v sústave. Rádovo sa bavíme o sekundách. Za nevýhodu možno považovať to, že výkon nedokáže udržať príliš dlho, pretože sa samozrejme nejedná o výrobný zdroj. Vhodnosť batérie pre účely sekundárnej regulácie je z tohto dôvodu výrazne limitovaná. Aby som to zhrnul a zjednodušil, batériové úložisko je technologicky najvhodnejšie práve na primárnu reguláciu z dôvodu jeho unikátnosti okamžitej reakcie na frekvenciu.
Zdroj: Archív Mariána Smika
Hoci slávnostnú pásku ste v Martine prestrihli vo štvrtok (20. októbra 2022), batéria už nejaký čas funguje. Ako priebežne vyhodnocujete jej prevádzku? Ako zatiaľ reaguje na potreby sústavy?
Vzhľadom k tomu, že batéria je úplne nová, potrebujeme prirodzene vyladiť niektoré procesy, ale zatiaľ môžem konštatovať, že zariadenie reaguje tak, ako má. Z pohľadu funkčnosti nevidíme žiadne závažné problémy. Zúčastňujeme sa štandardne denných aukcií a poskytujeme SEPS podporné služby typu FCR.
Batéria je pripojená priamo na spoločnosť SEPS cez svoj vlastný terminál. Vďaka softvéru spoločnosti IPESOFT dokážeme online vyhodnocovať a predikovať situáciu na trhu. V prípade, že je v sústave vysoká frekvencia, nabitím našej batérie dokážeme znížiť frekvenciu. Naopak pri nízkej frekvencii zase vieme dodať energiu do sústavy z batériového systému.
Ako prebiehal certifikačný proces aj v kontexte toho, že ide o prvé zariadenie tohto druhu?
Sú predpísané veci, ktoré musí batéria pre poskytovanie FCR dodržať. V nadväznosti na to sme predložili všetky požadované dokumenty o type batérie a spôsobe, akým bude pripojená. Následne prebiehali aj fyzické testy, ktoré trvali niekoľko dní. Batériu bolo potrebné otestovať pre rôznorodé situácie od extrémneho nabíjania, extrémneho vybíjania po komunikáciu s dispečingom a to, ako batéria dokáže reagovať na frekvenciu i samotné fyzické zapnutie batérie. Po splnení požiadaviek sme získali certifikáciu.
V rámci certifikácie sme museli takisto detailne popísať spôsob, akým bude batéria ovládaná. Úložisko je rozdelené do viacerých kabinetov. Celkový výkon batérie predstavuje 1250 kW, z toho každý kabinet má 50 kW. Batéria je napojená na dva transformátory, ktoré je potrebné v rámci regulácie spájať. Takisto tam musí byť zariadenie, cez ktoré sa spoločnosť SEPS pripája k batérii a takýmto spôsobom si ju reguluje.
Dôležité v tomto procese sú telekomunikačné linky. Na základe pravidiel musia byť garantované dve od seba nezávislé linky pre prípad, že by zlyhala komunikácia medzi dispečingom a batériovým systémom. Aby sa v praxi nestalo, že kvôli problému s telekomunikačným pripojením nebude batéria fungovať.
Ako sa k projektu, prvému svojho druhu, postavili štátne autority?
Musím povedať, že pozitívne. Od ÚRSO, cez Ministerstvo hospodárstva SR až po firmy SEPS, OKTE a Stredoslovenskú distribučnú. Všetci sa nám snažili vyjsť v ústrety, za čo im patrí poďakovanie. Ak sa budú onedlho certifikovať ďalšie batériové úložiská, náš projekt by mohol poslúžiť ako dobrý "use case".
Keď sme sa vo februári rozhodli, že do toho ideme, netušili sme, aký bude následný krok, nemali sme vyšliapanú cestu. Aj preto celý proces trval 9 mesiacov. Pomohli nám aj naši partneri vrátane miestnej distribučnej sústavy, do ktorej je batéria pripojená. Rovnako spomeniem spoločnosť Right Power, ktorá sa podieľala na realizácii projektu na úrovni pripojenia do sústavy a tiež na úrovni investičného partnerstva.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.