Koniec stop stavu je tu. Štát umožnil pripojiť nové zdroje s výkonom 43 MW

27.2.2019

Ministerstvo hospodárstva oznámilo výkon nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a tiež výkon lokálnych zdrojov, ktoré bude možné tento rok pripojiť do jednotlivých distribučných sústav.

Zdroj: Freepik

Ministerstvo hospodárstva (MH) zverejnilo inštalovaný výkon nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie alebo vysoko účinnou kombinovanou výrobou, na ktoré sa vzťahuje podpora formou doplatku podľa zákona 309/2009, a inštalovaný výkon v lokálnych zdrojoch, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) a ktoré je možné pripojiť do sústavy v roku 2019.

Tento rok sa po celom Slovensku budú môcť pripojiť lokálne zdroje s výkonom 31 MW. Najviac priestoru budú mať u Západoslovenskej distribučnej, a to až 13 MW. Na strednom Slovensku sa môžu pripojiť lokálne zdroje s výkonom 10 MW. Najmenší objem výkonu pre lokálne zdroje je k dispozícii na východe Slovenska, a to vo výške 8 MW.

V lokálnom zdroji sa vyrába elektrina na pokrytie spotreby odberného miesta, ktoré je identické s odovzdávacím miestom, teda slúži najmä na pokrytie vlastnej spotreby podniku, a ktorého celkový inštalovaný výkon je do 500 kW vrátane, najviac však vo výške maximálnej rezervovanej kapacity takéhoto odberného miesta. Pri takomto sa neplatí TPS, ale nemá ani nárok na žiadnu podporu.

Celkovo 12 MW je tento rok k dispozícii aj pre nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE, na ktoré sa vzťahuje podpora doplatkom. Ide najmä o malé vodné elektrárne či bioplynové stanice. Trojica distribučiek si tento výkon na svojich územiach prerozdelí rovnomerne – v každej sú k dispozícii 4 MW.

Nové zariadenia na výrobu elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou podporované formou doplatku nebude možné tento rok pripájať ani do jednej z regionálnych distribučných sústav.

MH zároveň pripravuje výberové konanie na výkupcu zelenej elektriny, ktorý bude vykupovať elektrinu od výrobcu elektriny s právom na podporu a preberie zaň zodpovednosť za odchýlku. Najskôr v lete vyhlási aukciu na zariadenia výrobcu elektriny s celkovým inštalovaným výkonom od 10 kW do 50 MW s právom na novú formu podpory - príplatok.

„Objem nových kapacít pre tento rok spolu s plánovanou letnou aukciou ďalších obnoviteľných zdrojov energie s vyšším výkonom je porovnateľný so štvrtinou výkonu bloku jadrovej elektrárne. Ide pritom výlučne o zelenú elektrinu," zdôraznil štátny tajomník Vojtech Ferencz s tým, že ide len o úvodné kapacity po platnosti nového zákona a v ich uvoľňovaní plánuje rezort pokračovať aj v budúcom roku.

Do konca júna tohto roka ministerstvo zverejní ďalšie výkony zariadení s podporou pre rok 2020, uviedlo v tlačovej správe.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK