Komentár: Oceliarsky priemysel EÚ a jeho problém s metánom

10. 4. 2025

Oceliarsky a železiarsky priemysel je najväčším priemyselným znečisťovateľom v EÚ a jeho vplyv na klímu presahuje emisie CO2. V roku 2023 tento sektor vyprodukoval približne 560 000 ton emisií metánu v dôsledku závislosti od koksovateľného uhlia. Ide o vážny problém, keďže metán, ktorý sa uvoľňuje pri ťažbe uhlia, má za obdobie 20 rokov viac ako 80-násobný otepľovací potenciál v porovnaní s CO₂. Napriek naliehavosti znižovania metánových emisií a dôrazu EÚ na dekarbonizáciu priemyslu však nariadenie EÚ o metáne zatiaľ emisie z koksovateľného uhlia príliš nerieši, zdôrazňuje Sabina Assan z inštitútu Ember.

Zdroj: Freepik

Diskusie o environmentálnom vplyve ocele sa zvyčajne sústreďujú na emisie oxidu uhličitého, pričom metán sa často prehliada, hoci je významným zdrojom ďalších emisií.

Úloha metánu v oceliarskej výrobe

Oceliarsky priemysel EÚ je stále silne závislý od koksovateľného. Približne 55 % európskej ocele sa vyrába vo vysokých peciach, kde je koks – vyrobený karbonizáciou koksovateľného uhlia – nevyhnutným palivom aj redukčným činidlom pre železnú rudu. V závislosti od prevádzkovej efektívnosti a kvality uhlia sa odhaduje, že na výrobu jednej tony koksu je potrebných 1,3 až 1,5 tony koksovateľného uhlia (0,56 tony na tonu surovej ocele). To robí z oceliarskeho priemyslu dominantného spotrebiteľa koksovateľného uhlia, ktorý predstavuje 75 % celosvetovej spotreby tejto suroviny.

Podľa údajov OSN vyťažili krajiny EÚ v roku 2023 približne 12,5 milióna ton koksovateľného uhlia, v dôsledku čoho sa uvoľnilo do ovzdušia približne 250 000 ton metánu. V tom istom roku bolo do EÚ importovaných 32 miliónov ton koksovateľného uhlia, čo podľa odhadov organizácie Ember spôsobilo emisie ďalších 306 000 ton metánu.

V roku 2023 bol železiarsky a oceliarsky sektor už najväčším priemyselným producentom CO₂ v EÚ. Ak zohľadníme krátkodobý otepľovací vplyv metánu, ktorý je dôsledkom domácej ťažby koksovateľného uhlia plus importu z krajín mimo EÚ, výsledkom je ďalších 46 miliónov ton ekvivalentu CO₂, čím sa celkový otepľovací účinok oceliarskeho sektora zvyšuje o 32 %.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať