3. 6. 2024
Rekordná výroba z jadra a mierny nárast produkcie z obnoviteľných zdrojov energie, ktorú potiahli najmä hydroelektrárne. Také sú štatistiky za minulý rok, kedy sa na Slovensku vyrobilo 27,49 TWh elektriny. Pozrite si detaily národného energetického mixu za rok 2023, ktorý zverejnila spoločnosť OKTE.
Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, zverejnil energetický mix výroby, zvyškový energetický mix a celkový energetický mix dodávateľov podľa metodiky stanovenej Asociáciou vydavateľských orgánov (AIB), ktorá združuje národné inštitúcie vydávajúce záruky pôvodu energie. Stopercentná dcéra spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava je právoplatný člen asociácie AIB od roku 2020.
Podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na výrobe a spotrebe elektriny na ročnej báze zverejňuje aj regulačný úrad ÚRSO. Takúto povinnosť mu tiež ukladá legislatíva, v tomto prípade ide o zákon o podpore OZE a VÚ KVET (309/2009). Za vlaňajšok však ešte regulačný úrad ešte nezverejnil svoju výročnú správu. V ostatných rokoch boli kvôli odlišnej metodike publikované dáta o podiele OZE mierne odlišné od národného energetického mixu OKTE.
Národný energetický mix, ktorý zverejnila OKTE, je finálnym výsledkom z dát dostupných do konca marca 2024. V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo celkom 27,49 TWh elektriny.
Podiel OZE v energetickom mixe na Slovensku v roku 2023 podľa údajov OKTE dosiahol úroveň necelých 23 %. Dominujú tradične vodné elektrárne s podielom vyše 17 %. Nasleduje biomasa (3,36 %), fotovoltické zdroje (2,21 %), iné OZE (0,32 %) a veterné elektrárne (0,01 %).
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.