ÚRSO koriguje. Ako platforma PICASSO „prefarbila“ zúčtovanie odchýlok
25. 7. 2025
Výpočet zúčtovacej ceny odchýlky sa bude meniť, ale menej radikálne ako ÚRSO pôvodne avizoval. Úrad po kritike z trhu, ktorá varovala pred rozvratom trhu s flexibilitou, stratou konkurencieschopnosti priemyslu a rastom cien elektriny, prehodnotil svoj zámer. V nasledujúcom texte sme sa zamerali na dôvody, ktoré celú kauzu vyvolali. Ako sa vyvíjala odchýlka po vstupe do európskych platforiem? Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začiatkom júla oznámil, že od 1. augusta 2025 plánuje expresným spôsobom upraviť pravidlá pre zúčtovanie odchýlky. Ako dôvod pritom uviedol špekulatívne správanie niektorých subjektov po vlaňajšom pripojení k európskym platformám pre výmenu regulačnej elektriny MARI a PICASSO. Zmena sa nemala udiať novelizáciou vyhlášky, ale zmenou prevádzkového poriadku operátora trhu s elektrinou.
Expresná zmena zúčtovania odchýlok: Čo navrhoval ÚRSO
Zjednodušene systém doteraz fungoval tak, že ten, kto spôsobí odchýlku, za ňu zaplatí. Naopak, ten, kto ju pomáha znižovať, dostáva zaplatené. Po novom mali všetky subjekty platiť za každú spôsobenú odchýlku, a to bez ohľadu na to, či je kladná alebo záporná.
Konkrétne detaily však ÚRSO nekomunikoval. Zdôrazňoval však, že cieli proti špekulantom, ktorých chce prinútiť platiť za chyby v odhadoch spotreby alebo výroby. „Praktickým výsledkom pre občanov SR bude zníženie platieb za odchýlku, ktorá je priamo súčasťou samotnej koncovej ceny elektriny,“ uviedol predseda úradu Jozef Holjenčík.
Energetický trh bil na poplach: Riziko pre flexibilitu a priemysel
Proti zmene systému sa však ohradili mnohí účastníci trhu. Ostrú reakciu vydal Klub 500, neskôr aj RÚZ a APZD. Podnikatelia hovoria o miliónových škodách, ohrození pracovných miest a likvidácii priemyslu. Ozvali sa asociácia SAPI a Združenie dodávateľov energií (ZDE).
Dodávateľom a podnikom malo opatrenie spôsobiť nárast nákladov na odchýlky, ktoré sa nevyhnutne premietnu do cien energií, následne aj tovarov a služieb. „Namiesto toho, aby systém podporoval zodpovedné správanie a investície do flexibilných riešení, zavádza kolektívne tresty. Tým sa zničí motivácia optimalizovať spotrebu a podporovať stabilitu siete, čo je v priamom rozpore s trendmi v EÚ,“ varovala Jana Ambrošová, predsedníčka ZDE.
Kritici hovorili o kolapse trhu s flexibilitou. Trh kritizoval regulačný úrad aj kvôli tomu, že avizovaný zámer bol pripravený bez odbornej diskusie. Otázny je podľa nich aj súlad s legislatívou EÚ – konkrétne s nariadením (EÚ) 2017/2195, ktoré hovorí o podporu hospodárskej súťaže, transparentnosti a optimalizáciu trhových mechanizmov rovnováhy.
Na hodnotenie zmeny systému výpočtu zúčtovania odchýlky sme sa pýtali predsedníčky Regulačnej rady ÚRSO Sylvii Kubinec Beňovej v najnovšej epizóde podcastu ENERGOKLUB®.
Diskusie s OKTE a SEPS: Úprava zámeru a miernejší koeficient
Minulý týždeň pripustil ÚRSO posun účinnosti tohto opatrenia o jeden mesiac na 1. september 2025, čo čiastočne zmiernilo napätie na atrhu. Dnes však vydal ďalšiu tlačovú správu, ktorá už reflektuje výraznejší ústup z pôvodného zámeru. „Úrad pri rozhodovaní zohľadnil skutočnosť, aby úpravy nemali negatívny vplyv na účastníkov trhu, ktorí vytvárajú pridanú hodnotu pre SR,“ okomentoval zmenu Jozef Holjenčík, predseda ÚRSO.
Čo to v praxi znamená? ÚRSO plánuje v konaní "ex offo" upraviť násobky cien elektriny v prevádzkovom poriadku spoločnosti OKTE (časť 10b, §2), a to zo súčasnej hodnoty 1,5 na hodnotu 1,1. Tým sa zníži cena za odchýlku, čo by v praxi malo demotivovať potenciálnych špekulantov. „Úrad zároveň analyzuje ďalšie možnosti úprav vo výpočte odchýlky, pričom jeho cieľom je, aby od nového regulačného obdobia platili nové pravidlá v tejto oblasti s cieľom optimalizovať náklady na odchýlku a v konečnom dôsledku na cenu elektriny pre všetkých odberateľov,“ doplnil Jozef Holjenčík. Rozhodnutie úradu je podľa neho výsledkom série konzultácií so spoločnosťou SEPS a organizátorom trhu, spoločnosťou OKTE.
V tomto texte sa zameriame na to, čo podnietilo ÚRSO, aby uvažoval o zmene spôsobu výpočtu ceny za odchýlku. Ako už bolo zmienené, SR koncom minulého roka vstúpilo do platforiem EÚ na výmenu regulačnej elektriny, čím sa zavŕšil niekoľkoročný proces.
Čo spôsobilo špekulatívne správanie? MARI a PICASSO pod lupou
Kým PICASSO je zameraný sekundárnu reguláciu (aFRR), projekt MARI cieli na terciárnu reguláciu (mFRR). Nová éra však so sebou priniesla viacero zmien, ktoré upravili doterajší spôsob aktivácie a ocenenia produktov. Sprievodných javom pripojenia k platformám bol totiž nárast systémovej odchýlky do kladného smeru. A novým fenoménom sa stali kladné ceny zápornej regulačnej elektriny, čo sa vymyká zaužívaným štandardom. Na vývoj systémovej odchýlky v posledných mesiacoch upozorňovala spoločnosť SEPS.
Viac