Investori na západe a východe majú lepší prehľad o voľnej kapacite v sústave

14. 11. 2023

Distribútori elektriny na západe a východe Slovenska začali poskytovať nezáväznú informáciu o približnej voľnej kapacite pre pripojenie zdrojov na výrobu elektriny a zariadení na jej uskladňovanie na úrovni elektrických staníc.

Zdroj: Freepik

Záujemcovia o pripojenie výrobných zdrojov alebo batérií z radov domácností, ale najmä firmy a veľkí investori dlhodobo kritizujú netransparentné informovanie o uzloch v distribučných sústavách, do ktorých je možné pripojiť nové výrobné zariadenia, ako aj odlišný prístup jednotlivých prevádzkovateľov k poskytovaniu informácií a vybavovaniu žiadostí o pripojenie.

Východoslovenská distribučná (VSD) už niekoľko rokov umožňuje získať indikatívnu orientačnú informáciu o inštalovanom výkone pre pripojenie zdroja na jej distribučnom území. Krok vpred teraz spravila aj Západoslovenská distribučná (ZSD), ktorá je rovnako ako VSD členom skupiny E.ON. Stredoslovenská distribučná zatiaľ podobným spôsobom indikatívne informácie nezdieľa, ani tak neplánuje v dohľadom čase urobiť, potvrdil v stanovisku pre informačný portál energoklub.sk Miroslav Gejdoš, hovorca spoločnosti. 

Od nuly po desiatky MW

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať