31. 3. 2023
Podiel OZE v Európskej únii by mal do konca dekády dosiahnuť minimálne 42,5 % na spotrebe energií, vyplýva z čerstvej dohody európskych inštitúcií. Jednotlivé sektory ako doprava, priemysel či budovy budú mať vlastné čiastkové ciele. Energia z biomasy sa naďalej bude považovať za obnoviteľnú pri splnení prísnejších kritérií udržateľnosti.
Vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ, v ktorej sú zastúpené členské štáty, predbežne odsúhlasili zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie v EÚ na 42,5 % do roku 2030 s dodatočným orientačným navýšením o 2,5 %. To by umožnilo dosiahnuť cieľ 45 %, ktorý požadovali europoslanci.
Súčasná smernica o energii z obnoviteľných zdrojov, platná od decembra 2018, stanovuje európsky cieľ pre OZE na úrovni 32 %. Cieľ dohodnutý na nasledujúcich osem rokov teda predstavuje významné, takmer dvojnásobné zvýšenie oproti súčasnosti. Podľa údajov Eurostatu bol v roku 2021 podiel OZE na hrubej konečnej spotrebe na úrovni 21,8 %.
K novému spoločnému cieľu prispeje každý členský štát. Vo finálnych fázach rokovaní sa jablkom sváru stalo započítavanie vodíka vyrobeného z jadra do cieľov OZE a tiež prístup k biomase. Okrem hlavného cieľa sa tiež stanovia ambicióznejšie čiastkové ciele v jednotlivých sektoroch - doprave, priemysle, budovách a diaľkovom vykurovaní a chladení.
Doprava a priemysel
V oblasti dopravy si budú môcť členské štáty vybrať buď záväzný cieľ znížiť do roku 2030 intenzitu skleníkových plynov o 14,5 % alebo záväzný cieľ dosiahnuť do roku 2030 aspoň 29 % podiel OZE v rámci konečnej spotreby energie v odvetví dopravy.
Možnosť voľby bol ústupok pro-jadrovým krajinám vrátane Slovenska, ktoré majú vysoký podiel nízkouhlíkového jadra na výrobe elektriny.
Podľa predbežnej dohody sa stanovil záväzný spoločný čiastkový cieľ na úrovni 5,5 % pre pokročilé biopalivá (vo všeobecnosti získavané zo surovín nie na báze potravín) a obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu (tzv. RFNBO, pričom ide hlavne o obnoviteľný vodík a syntetické palivá na báze vodíka). Obnoviteľné palivá nebiologického pôvodu by mali v roku 2030 predstavovať aspoň 1 % podielu energie z obnoviteľných zdrojov dodávaných odvetviu dopravy.
V priemysle sa bude využívanie OZE ročne zvyšovať o 1,6 %. Ide však o indikatívny, nie záväzný cieľ. Zároveň by do roku 2030 malo 42 % vodíka používaného v priemysle pochádzať z RFNBO a do roku 2035 až 60 %.
Príspevky palív RFNBO na priemyselné využitie je možné znížiť o 20 %. Podmienkou však je, že národný príspevok členského štátu k celkovému záväznému cieľu EÚ zodpovedá jeho očakávanému príspevku a podiel vodíka z fosílnych palív spotrebovaných v členskom štáte nie je vyšší ako 23 % v roku 2030 a 20 % v roku 2035.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.