IEA tento rok očakáva zvýšenie energetických investícií o 8 %

29. 6. 2022

Až 2,4 bilióna dolárov by sa malo v roku 2022 preinvestovať v odvetví energetiky, z toho tri štvrtiny budú smerovať do čistej energie, t. j. do OZE, energetických sietí či energetickej efektívnosti. Rastúce ceny energií na trhoch však podnecujú aj investície do fosílnych zdrojov.
Zdroj: Freepik

Energetické investície sa v roku 2022 zvýšia o 8 % a dosiahnu celkovú výšku 2,4 bilióna amerických dolárov. Vyplýva to z nového World Energy Investment Outlook, ktorý zverejnili Medzinárodná energetická agentúra (IEA) a OECD. Investície do energetiky by mali výrazne prekročiť úroveň spred pandémie COVID-19. Takmer polovicu z dodatočných 200 mld. USD kapitálových investícií však v tomto roku pravdepodobne pohltia vyššie náklady.

Rast investícií sa očakáva vo všetkých oblastiach energetického sektora. Investície do ropy, zemného plynu, uhlia a nízkouhlíkových palív však zaostanú pod úrovňami zaznamenanými pred pandémiou v roku 2019.

Do čistej energie by malo podľa odhadu tento rok smerovať viac než 1,4 bilióna USD, čo sú takmer tri štvrtiny rastu celkových investícií do energetiky. Vlani sa najvyššia úroveň investícií do čistej energie zaznamenala v Číne (380 mld. USD), po ktorej nasledovali EÚ (260 mld. USD) a USA (215 mld. USD).

OZE a siete

V centre pozitívneho trendu rastu  sú obnoviteľné zdroje energie. Hoci aj OZE v posledných mesiacoch zaznamenali rast nákladov, vietor a fotovoltika zostávajú najlacnejšou alternatívou pre novú výrobu energie v mnohých krajinách. OZE, siete a skladovanie v súčasnosti predstavujú viac ako 80 % celkových investícií energetického sektora, pričom fotovoltika tvorí takmer polovicu nových investícií do OZE.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať