28. 7. 2023
Tempo globálneho rozvoja fotovoltiky a elektromobilov ukazuje, čo sa dá dosiahnuť vďaka ambíciám a aktívnym politikám, uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom najnovšom vyhodnotení pokroku pri zavádzaní čistej energie. Pri väčšine komponentov energetického systému je však urgentne treba rýchlejšiu zmenu.

Len tri oblasti technológií čistej energie napredujú tak, aby sa podarilo naplniť scenár IEA pre dosiahnutie nulových emisií do roku 2050 - fotovoltika, elektromobily a osvetlenie. Predaj elektromobilov dosiahol v roku 2022 rekordnú úroveň, keď prekonal 10 miliónov kusov. Takmer 95 % objemu tohto predaja pripadlo na Čínu, USA a Európu. Ostatné regióny v tomto trende zaostávajú.Zdroj: International Energy Agency
Prírastok inštalovaného výkonu elektriny z obnoviteľných zdrojov stúpol na 340 GW, čím OZE zabezpečovali 30 % svetovej produkcie elektriny. Len v solárnych elektrárňach sa vlani podarilo vyprodukovať takmer 1300 TWh elektriny.
Investície do technológií čistej energie dosiahli vlani rekordných 1,6 bilióna amerických dolárov, čo aj v čase neistej ekonomickej klímy znamenalo 15% medziročný nárast.
Prechod k zelenej energii ale nie je naprieč regiónmi a sektormi rovnomerný, obzvlášť je podľa IEA treba zapojiť rozvíjajúce a rozvojové krajiny. Rýchlejšie sa darí nasadzovať zelené technológie v rámci výroby elektriny a osobných vozidiel, kde náklady klesajú. Naopak urýchlene je podľa agentúry treba inovácie nasadiť v častiach energetického systému, kde je obmedzenie emisií náročnejšie, napr. v ťažkom priemysle alebo diaľkovej doprave.
Nové produkčné kapacity
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.