5. 7. 2022
MH Teplárenský holding a spoločnosť Geoterm Košice podpísali zmluvu o odbere horúcej vody z geotermálneho vrtu v lokalite Ďurkov v Košickej kotline. Hoci nad projektom visí stále viacero otáznikov, ak získa dotáciu z Modernizačného fondu alebo z iných finančných nástrojov, energia zo zemského jadra by mohla vykurovať časť mesta Košice už od roku 2026.
Vízia zásobovať mesto Košice teplom z geotermálnych vrtov neďaleko Ďurkova by sa mohla pretaviť do reality v roku 2026. Po štvrťstoročí od realizácie prvých prieskumných vrtov došlo minulý týždeň k podpísaniu zmluvy o dodávke a odbere horúcej vody medzi štátnou firmou MH Teplárenský holding (MH TH), ktorá je prevádzkovateľom košickej teplárne, a spoločnosťou Geoterm Košice, ktorá je vlastníkom vrtov v lokalite Ďurkov.
V prvej fáze od roku 2026 sa predpokladá tepelný výkon na úrovni 30 MWt, vďaka čomu by geotermálne teplo získavalo približne 25 % odberateľov mesta Košice. Celkový potenciál geotermálnej energie v lokalite však predstavuje 100 MWt. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti MH TH Marcela Vrátného by tento potenciál mohol byť naplnený už v roku 2030, za určitých okolností aj skôr. „Aj vďaka tomuto projektu by sme boli schopní takmer 80 % tepla dodávať Košičanom z OZE spolu s ďalšími zdrojmi,“ poznamenal ďalej Vrátný.
Zdroj: SFÉRA, a.s.
Foto zľava: Marcel Vrátný (MH TH) a Roland Karkó (Geoterm Košice)
Reštart projektu a základ budúceho zmluvného vzťahu
Kým v minulosti dosiahnutie kompromisu medzi partnermi stroskotalo, nové vedenie MH Manažment pred dvoma rokmi už dokázalo nájsť spoločnú reč so zástupcami spoločnosti Geoterm Košice, v ktorej majoritným akcionárom je skupina SPP Infrastructure.
Energetická kríza dáva podľa partnerov projektu nový zmysel a pomohla jeho reštarte urýchliť. „Projekt využitia geotermálnej energie z Košickej kotliny sme začali takmer pred 25 rokmi," uviedol predseda predstavenstva Geoterm Košice Roland Karkó. „Doterajší systém komunálnej výroby tepla bol nastavený tak, že bolo výhodnejšie spaľovať plyn a uhlie.“
V rámci projektu došlo k jasnému vymedzeniu kompetencií. Vybudovanie výmenníkovej stanice a 20 kilometrov dlhého privádzača tepla do Košíc bude mať na starosti spoločnosť MH TH, ktorá intenzívne rokuje aj s ďalšími potenciálnymi odberateľmi z priemyslu. Efektívne využitie sa podľa Vrátného hľadá aj pre zbytkové teplo, ktoré sa bude vracať späť do zeme po odovzdaní energie vykurovacím médiám v meste, teda napríklad na rekreačné účely alebo skleníky. „Bavíme sa o 50.000 ton oxidu uhličitého (CO2), ktoré ušetríme v porovnaní so stavom, ktorý je dnes,“ dodal Vrátný. „Máme nastavené pracovné tímy a ideme robiť všetko pre to, aby mali občania Košíc teplo z geotermálnej energie.“
Zdroj: SFÉRA, a.s.
Čítajte ďalej:
- výška investície, možnosti financovania a technické parametre projektu
- krátenie dodávok uhlia z Ruska - kde hľadá MH TH Košice alternatívy
- aktuálny status projektu výstavby geotermálnej elektrárne v Ďurkove
- Galek: Povoľovacie procesy sú problém, nové nastavenie pravidiel to zmení
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.