Gazprom predložil plán B pre trasu plynovodu Nord Stream 2

14. 8. 2018

Konzorcium firiem okolo plynovodu Nord Stream 2 počíta s možnosťou alternatívnej trasy, ktorá obíde teritoriálne vody Dánska. Posúdenie návrhu môže trvať aj rok.

Zdroj: Nord Stream 2

Hoci oficiálny harmonogram projektu dvoch nových plynárenských potrubí popod Baltské more stále hovorí o dokončení už koncom roka 2019, dosiaľ nemá presne vytýčenú a schválenú celú trasu. Tŕňom v oku developerov sa stal dánsky ostrov Bornholm.

Od začiatku tohto roka v Dánsku platí zákon, podľa ktorého má ministerstvo zahraničia právo neodporučiť výstavbu plynovodu či iného infraštruktúrneho projektu, ktorý môže ohroziť bezpečnostné či obranné záujmy krajiny. Ministerstvo sa dosiaľ k plynovodu Nord Stream 2 oficiálne nevyjadrilo, preto sa Gazprom a západoeurópski investori v projekte rozhodli pre plán B.

Vytýčili alternatívnu trasu, ktorá by zasahovala len do výlučnej ekonomickej zóny Dánska. Plynovod by mal ostrov Bornholm obchádzať severozápadnou stranou namiesto južnej, podliehal Dohovoru OSN o morskom práve a vyžadoval by len súhlas od Dánskej energetickej agentúry.

Žiadosť o posúdenie novej trasy a tiež správu pre proces posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) obdržala agentúra minulý piatok 10. augusta. Konzorcium stojace za projektom však tvrdí, že preferovaná je stále prvá navrhnutá trasa predložená v apríli 2017, kde posudzovanie ešte nebolo uzavreté.

Podľa miestnych médií celý proces posudzovania môže trvať aj 12 mesiacov. Podľa harmonogramu projektu sa s výstavbou dánskej sekcie počíta v druhej polovici budúceho roka.

Cez plynovod s ročnou kapacitou 55 miliárd metrov kubických má tiecť ruský plyn priamo do Nemecka, obdobne ako pri dnes už fungujúcich dvoch potrubiach. Obíde tak územie Ukrajiny, s ktorou má Rusko dlhodobo vyhrotené vzťahy, ale tiež územie Poľska a Bieloruska.

Náklady projektu boli vyčíslené na 9,5 miliardy eur a okrem Gazpromu sa na ňom finančne podieľajú európske firmy Engie, OMV, Shell, Uniper a Wintershall. Projekt už získal všetky potrebné súhlasy zo strany Ruska, Fínska, Švédska aj Nemecka.

Proti projektu lobuje najmä Poľsko, ale tiež pobaltské štáty a Slovensko, keďže zarába na tranzite ruského plynu tradičnou trasou. Európska komisia tiež skonštatovala, že projekt nie je v európskom záujme. Proti Nord Streamu 2 začali v posledných mesiacoch čoraz hlasnejšie vystupovať aj USA, ktoré sa snažia presadiť na európskom trhu so svojimi dodávkami skvapalneného zemného plynu.

Mohlo by vás zaujímať