Fotovoltika nad rámec pripojovacej zmluvy? Špekulanti zneužívajú službu virtuálnej batérie

8. 9. 2022

Alternatívny dodávateľ, ktorý poskytuje službu požičovne elektriny pre výrobcov s fotovoltikou na streche svojich domov, zaznamenal v lete viacero prípadov špekulatívneho správania zákazníkov. Svojvoľná inštalácia panelov nad rámec pripojovacej zmluvy s cieľom ušetriť však môže vyjsť previnilcov draho. 

Zdroj: Freepik

Službu „virtuálnej batérie“ alebo aj „požičovne elektriny“ využívajú zákazníci na Slovensku už niekoľko rokov. Tento produkt je šitý na mieru pre zákazníkov z radov domácností s inteligentnými elektromermi, ktorí majú na svojom dome nainštalované fotovoltické panely, ale nechcú investovať do nákupu batériového systému. Produkt funguje na jednoduchom princípe. Vyrobenú elektrinu zo slnka, ktorú počas dňa nedokážu spotrebovať, dodajú ako prebytok do sústavy a môžu ju zase odobrať naspäť, keď je jej nedostatok.

Ako prvá mala produkt vo svojom portfóliu Západoslovenská energetika (ZSE). Krátko na to sa pridala aj spoločnosť Magna Energia a neskôr tiež ďalší alternatívny dodávateľ Greenlogy. Keďže spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) spočiatku neumožňovala pretok prebytkov elektrickej energie do ich distribučnej siete, služba bola najprv prístupná len pre výrobcov na západe a východe krajiny. Toto sa zmenilo minulý rok vo februári po úprave technických podmienok SSD, ale iba s platnosťou pre nové inštalácie. 

Keďže virtuálna agregácia prebytkov predstavuje relatívne jednoduchý spôsob ako ušetriť finančné prostriedky, v čase energetickej krízy sa logicky popularita produktu zvýšila. Zároveň sa však objavilo viacero prípadov špekulatívneho správania, ktoré v ostatných týždňoch zaznamenala piešťanská spoločnosť Magna Energia. 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať