Evolúcia plynárenských hubov v Európe napreduje

8.8.2019

Za poslednú dekádu prešlo obchodovanie s plynom v EÚ radikálnymi zmenami. Dlhodobé kontrakty, na ktorých bol dlhé roky postavený plynárenský biznis, začali dopĺňať obchodné uzly – huby ako jeden zo základných predpokladov vzniku vnútorného trhu s plynom podľa európskych pravidiel. Aukcie začal využívať aj najväčší dovozca plynu do Európy. 

Zdroj: Freepik

Benefitom hubu je vznik referenčnej ceny, ktorá nie je vopred bilaterálne dohodnutá, ale naopak je výsledkom konkurencie medzi viacerými dodávateľmi plynu.

V roku 2008 fungovali plynárenské huby iba v 9 krajinách Európy. V tom čase bol pritom jediným etablovaným uzlom National Balancing Point (NBP) vo Veľkej Británii. Etablovaným jednak preto, že bol v prevádzke už viac než dekádu kvôli skoršiemu začiatku liberalizácie trhu s plynom na britských ostrovoch, ale predovšetkým kvôli nadobudnutej pozícii dôležitého obchodného miesta. Tento parameter definuje najmä tzv. „churn rate“, teda podiel medzi zobchodovaným plynom a plynom, ktorý reálne fyzicky pretiekol cez dané obchodné miesto.

Zvyčajne platí, že čím je toto číslo vyššie, tým je vyššia aj likvidita trhu. „Churn rate“ je dôveryhodným ukazovateľom pre účastníkov trhu, pre ktorých je zaujímavý od hodnoty 10 vyššie. Z pohľadu finančných inštitúcií pôsobiacich na trhu sú atraktívne hodnoty začínajúce sa o čísla 12. Pre ilustráciu, britský hub NBP mal v tom čase „churn rate“ na vyspelej úrovni 14,4.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK